Skip to main content

Geleceğin teknolojilerini araştırmak üzere harekete geçen Alibaba Group, yeni küresel Ar-Ge projesine 15 milyar dolar yatırım yapacak.

Çinli e-ticaret devi Alibaba Group bugün yaptığı bir açıklamada, önümüzdeki üç yılda küresel bir araştırma-geliştirme girişimine 15 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Şimdilik bünyesinde 100 araştırmacı barındıran ve Alibaba DAMO Academy olarak adlandırılan programın hedefi; şirketin 2 milyar müşterisine hizmet etmek, 2036’ya kadar 100 milyon yeni iş olanağı yaratmak ve dünya çapında teknoloji alanındaki işbirliğini güçlendirmek.

Yedi şehirde laboratuvar kurulacak
DAMO Academy (discovery, adventure, momentum ve outlook kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor) Alibaba Group’un CTO’su Jeff Zhang tarafından yönetilecek ve dünyanın yedi şehrinde laboratuvarlar açacak. Bu şehirler; Pekin, Hangzhou, San Mateo, Bellevue, Moskova, Tel Aviv ve Singapur olacak.

Alibaba araştırmacıları U.C. Berkeley Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, MIT, Washington Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Pekin Teknoloji Enstitüsü, Pekin Üniversitesi ve Zhejiang Üniversitesi gibi önemli eğitim kurumlarından destek alarak veya işbirliği kurarak çalışacak. Araştırmalar; nesnelerin interneti, finans teknolojileri, kuantum hesaplama, makine öğrenmesi, ağ güvenliği ve insan-makine etkileşimi gibi güncel konulara odaklanacak.