POPÜLER

DigitalAge | 20.04.2017 - 16:59

Alibaba.com’dan tepkilere karşı kamuoyu açıklaması

Online alışveriş sitesi alibaba.com, sosyal medyadaki tepkiler üzerine kamuoyu açıklaması yaptı.

Yurt dışı menşeli e-ticaret yapan internet sitesi alibaba.com dün çocuklar için sattığı ürünlerde kullandığı ifadeler ile tepki topladı. Twitter üzerinde en çok konuşulan konular içerisinde yerini alan site, çocuk istismarıyla gündeme geldi. Sitede, deniz ürünleri ‘sevimli seksi’ ismiyle yer alınca site çocuk istismarı nedeniyle tepki topladı.

Ürünleri satışa koyan tedarikçeler arasında, Phayon Industries Limited, Yiwu Mingzhen Garment Factory, Xingcheng EC Garment Manufacturing Co., Ltd. ve Xingcheng Bowen Swimwear Factory isimli şirketler yer alıyor.

Alibaba.com’dan konuyla ilgili gelen kamuoyu açıklaması şöyle;

“Bugün Alibaba.com Türkiye sayfasında görüntülenen bazı şirket profilleri nedeniyle sosyal mecralarda başlatılan kampanya ile ilgili kamuoyu duyurumuzdur. Görüntülenen şirket ve benzerleri hakkında tüm yasal süreçler başlatılmış olup, sayfalar kapatılmış, konuyla ilgili hukuki ve teknik süreç devam etmektedir.

Alibaba.com’un yürürlükte olan katı ve sıkı ürün listeleme politikaları vardır ve reşit olmayanların dahil olduğu cinsel içerik çağrıştıran veya gösteren veya ima eden her türlü ürünün tanımlanması kesinlikle bu politika dahilinde yasaktır. Listelerimizdeki bu ürünlerin çeşitli üçüncü taraf satıcılarca bildirilmesinin ardından, bunları Alibaba.com genel listeleme politikalarını ihlal ettikleri için listelerimizden çıkarttık ve çıkartmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda, Alibaba.com üzerinde, politikalarımızı benzer şekilde ihlal eden ürünleri tespit etmek için ciddi bir gözden geçirme başlattık. Kullanım şartlarımızı ihlal eden üçüncü taraf satıcılara karşı önlem almaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”