Skip to main content

Albaraka Türk’ün katılım bankacılığını küresel anlamda geliştirmek amacıyla Avrupa’da şubesiz ve tamamen dijital katılım bankacılığına ilk adımı İnsha’nın basın toplantısı gerçekleştirildi.

Albaraka Türk, Avrupa’da dijital bankacılık hizmeti vermek üzere İnsha projesini hayata geçirdi. Şubesiz ve tamamen dijital bankacılık hizmeti verecek olan İnsha, Albaraka’nın yurtdışında dijital katılım bankacılığı alanındaki ilk adımı olurken, Türkiye katılım bankacılığı sektöründe de ilk olma özelliği taşıyor.

Insha platformu Almanya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) ve Almanya Merkez Bankası tarafından tam bankacılık lisansı verilmiş, kurumsal firmalara bankacılık platformu sağlayan, Berlin merkezli solarisBank AG’nin ana bankacılık altyapısı üzerine inşa edildi. Bankacılık hizmet kanalları ve modüler yapısıyla Insha önce Almanya’da sonrasında ise kıta Avrupa’sında katılım bankacılığı hizmetleri vermeyi hedefliyor.
İnsha ilk etapta banka hesabı açma, hesap yönetimi, debit kart, ödemeler ve para transferi gibi temel bankacılık hizmetleri verecek. İkinci aşamada katılım bankacılığının temel ürünlerini sisteme dâhil etmeyi planlayan Albaraka Türk, katılım bankacılığını hem dijital hem geleneksel kanallardan Avrupa’da yaymayı hedefliyor.

Fiziksel evrak ve şubeye gitme zorunluluğu ortadan kalkıyor
Tamamen dijital süreçler ve dijital ürünlerden meydana gelen İnsha fiziksel evrak ve şubeye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırarak birkaç dakika içinde hesap açma imkânı sunuyor. Insha, sadece finansal hizmetler sunun bir uygulama değil, aynı zamanda kullanıcılarının günlük hayatlarına odaklanarak onlara hayatlarını kolaylaştıracak bir dizi uygulama da sunacak. İnsha ilk aşamada Almanca, Türkçe ve İngilizce dillerinde müşterilerine seslenecek olup, ilerleyen dönemlerde Arapça’yı da dil listesine eklemeyi planlıyor.