Skip to main content

Albaraka Türk, yapay zeka destekli ödeme platformu ALNEO’yu hayata geçirdi.

Albaraka Türk, fintech yatırımlarını sürdürüyor. Yapay zekâ destekli ödeme platformu Alneo’yu geliştiren firma üye işyerleri, geleneksel POS cihazı kullanmadan tüm kredi kartlarından, zaman / mekan bağımsız, QR kod ve SMS gibi kanallardan doğrudan ödeme alabilecek. Alneo üyesi müşterilerde “Alneo Cüzdan” ile istediği kredi kartını kullanabilecek.

İnovasyon yolculuklarında 10’dan fazla fintech kurmayı planladıklarını belirten Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, dijital yatırımları büyümenin en stratejik noktalarından biri olarak gördüklerini ifade etti. Utku, “Hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak dijital platformlarımızı çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Alneo ile birlikte Türkiye’de POS deneyimini değiştirmek istiyoruz. Bugün hayata geçirdiğimiz Alneo ile birlikte KOBİ’lerimizin dijitalleşme sürecine önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Bu platform sayesinde yaklaşık 1.5 milyon civarında insanın hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin ilk yapay zeka destekli kolay ve hızlı ödeme platformumuz Alneo ile üye işyerlerimiz artık herhangi bir fiziksel POS cihazına ihtiyaç duymayacak. Akıllı telefonları ile zaman ve mekandan bağımsız olarak, tüm bankaların kredi kartlarından ödeme alabilecekler. İşletmelerimizi; kurulum, cihaz maliyeti ve teknik servis gibi birçok sorundan da kurtaracak. Bu platform, aynı zamanda rekabetçi komisyon oranları ve tüm kredi kartlarına taksit imkanı ile KOBİlerimizi büyüyüp gelişmesine de hizmet edecek” dedi.

Hedef 150 bin üye iş yeri
İşletmelerin kurulum, cihaz maliyeti ve teknik servis gibi birçok sorundan da kurtarması beklenen Alneo’nun komisyon oranının Albaraka Türk müşterilerine özel olarak 1 Haziran 2019 tarihine kadar yüzde 1,99 olduğunu da belirtelim. Bu projede BDDK lisanslı elektronik para şirketi Türk Elektronik Para ile teknik konularda iş birliğine gittiklerini de dile getiren Melikşah Utku, banka olarak 2020 yılı sonuna kadar 150 bin üye işyeri ve 150 bin cüzdan hedefi doğrultusunda Alneo platformunu geliştirmeye devam edeceklerini de belirtti.