Skip to main content

Microsoft’un müzik hizmeti Xbox Music’in adını “Groove” olarak değiştirmesini Al Ries’e sorduk

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, sunduğu müzik hizmetinin adında bir değişikliğe gitti.

Teknoloji şirketi, Xbox Music’in adını Groove olarak değiştirme kararı aldı. Bu ismi kullanmasıyla, akıllara yasal sorunlar yarattığı için Grooveshark’ın kapanması geldi.

Microsoft’un aynı müzik sektöründe aynı adı kullanmasını pazarlama duayeni Al Ries’e sorduk.

Hızlı bir şekilde soruları yanıtlayan Al Ries’in konu hakkındaki görüşleri şöyle:

“İsim konusunda bir karışıklık yarattığı gerekçesiyle, er ya da geç Microsoft’a Grooveshark.com ile bağlantılı olan kimseler tarafından dava açılabilir.

Microsoft’un müzik hizmeti için Xbox Music yerine Groove adını kullanmakla hata ettiğini söyleyebilirim. Genel olarak, Xbox Music gibi uzun ismin yerine Groove gibi yeni bir ismin kullanılmasının daha iyi olduğu görüşündeyim.

Ancak bu konuda Microsoft’un müzik hizmeti savaşında geç kaldığını söyleyebiliriz. Kızışan müzik hizmeti dünyasında Spotify ve daha birçokları gibi ciddi rakipleri olduğu aşikâr.

Microsoft’un, reklama büyük miktarda yatırım yapılsa bile, bu savaşı nasıl kazanabileceğini açıkçası bilmiyorum. Buradan yola çıkarak, teknoloji şirketinin mevcut Xbox müşterilerinden yeni bir iş alanı oluşturmak için Xbox Music adını kullanmasının daha uygun olacağı görüşündeyim.

Yeni bir iş kategorisinde eğer “ilk”seniz, Groove gibi bir isim kullanmayı tercih etmelisiniz. Ancak eğer mevcut kategoriye sonradan giriyorsanız (veya geç kalmışsanız), pazar segmentinde tanıdık gelecek uzantılı bir isim kullanmayı düşünmelisiniz.“

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı The Conmunity – Pop Culture Geek