Skip to main content

Dr. Zaheer ile akıllı telefon kullanıcılarının en çok karşılaştıkları sorunlar ve akıllı telefonların nasıl etkin şekilde kullanılabileceğine ilişkin bir görüşme yaptık

Dr. Hussain Zaheer, İngiltere’deki Derby Üniversitesi’nde araştırmacı ve teknoloji bağımlılıkları,internet davranışları ve akıllı telefonu kullanımı alanlarındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Şu anda sorunlu akıllı telefon kullanma ve sosyal ağ kurma konularında odaklanmış durumda. Dr. Zaheer ile akıllı telefon kullanıcılarının en çok karşılaştıkları sorunlar ve akıllı telefonların nasıl etkin şekilde kullanılabileceğine ilişkin bir görüşme yaptık…

Sunumuzda akıllı telefon kullanımının narsisizmi beslediğinden bahsettiniz. Akıllı telefon kullanımı sizce narsisizmle nasıl ilişkilendirilebilir?

Snapchat ve Facebook gibi uygulamalar bildiğiniz gibi fotoğraf çekme arzusunu harekete geçiriyor. Bu fotoğrafları paylaştığınızda insanlar bunları beğeniyor ve başkalarıyla paylaşıyor. Aileniz ve arkadaşlarınız bu fotoğrafları görüyor. Ne giydiğiniz, nasıl göründüğünüz ve ne yediğiniz önem kazanmaya başlıyor. İnsanlar buna odaklanmaya başlıyor. Bunu aslında zeitgeist (zamanın ruhu) olarak görmek gerek.

İnsanlar akıllı telefonu size göre nasıl etkin şekilde kullanmalı? Kullanıcılara neler önerirsiniz?

İnsanları negatif kullanımdan uzaklaştırmak için faydalı olabilir. Uyuma bozukluğu ya da uyku sorununuz varsa, bazı uygulamalar indirerek bu soruna çözümünde kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde telefonunuzun ekranı gündüz parlak iken gece saatlerinde kızıla dönüyor ve kararmaya başlıyor. Bunu otomatik olarak algılayan beyniniz uyku zamanının geldiğini size hatırlatıyor. Bu yöntemlerden birisi, diğeriyse zaman yönetim aracı olarak kullanmak. Örneğin uyumanız, ders çalışmanız, yemek yemeniz ve yapmanız gereken toplantıları programlayabilirsiniz. Yani, bir çeşit kendi günlüğünüzü oluşturabilirsiniz.

Akıllı telefon kullanıcıların karşılaştığı en önemli sorunlar nelerdir? Örneklerle açıklayabilir misiniz?

Bence en önemli sorunlar arasında uyku sorunları, stres, depresyon, anksiyete, ve narsisizm geliyor. Diğer sorunlar arasında hayattan tatmin olamama duygusu, okulda başarısızlık da sayılabilir. Ayrıca akıllı telefonun aşırı kullanımı sonucu insanların göz yorgunluğuyla karşılaşması bize bildirilen diğer bir önemli sorun.

Bu tip sorunların çözümü için önerileriniz neler?

Burada ailelere önemli bir görev düşüyor öncelikle. Tabii, eğitim de önemli bir nokta. Hükümetlerin de belirli politikalar belirlemesi gerekiyor. Örneğin, reklam kampanyaları düzenlenerek farkındalık ortaya konabilir. Bunlar ilk etapta yapılması gerekenler. İkinci olarak ise ağır sorunlar yaşayan kişiler için ise bir-iki günlük atölye çalışmaları yapılabilir. İnsanlar buraya aileleri ya da tanıdıkları kişilerle gelerek yardım alabilir. Çoğu zaman kamu spotlarının burada işe yaramayacağı düşünülse de, faydası mutlaka görülür.  Bence bu noktalar akıllı telefon kullanımında karşılaşılan sorunların engellenmesinde işe yarayacak stratejiler.