Skip to main content

Kaspersky Lab için O+K Research tarafından yapılan araştırmada kullanıcıların artık, taşınabilir cihazlarını masaüstü bilgisayarların yerine koymaya başladıklarını gösteriyor. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 48’i, akıllı telefonlarını tatillerde kullanıyor. Ayrıca, kullanıcıların sadece…

Kaspersky Lab için O+K Research tarafından yapılan araştırmada kullanıcıların artık, taşınabilir cihazlarını masaüstü bilgisayarların yerine koymaya başladıklarını gösteriyor.
Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 48’i, akıllı telefonlarını tatillerde kullanıyor. Ayrıca, kullanıcıların sadece yüzde 8’i, tatili tüm mobil iletişim cihazlarından kopuk geçirmeyi tercih ediyor.
O+K Research’in çalışmasına göre, iPhone sahiplerinin yüzde 17’sinin, BlackBerry kullanıcılarının yüzde 7’sinin ve diğer akıllı telefon sahiplerinin yüzde 48’inin, bilgisayarın bulunmadığı tatil ortamlarında bile akıllı telefonları aracılığıyla ofisten ve iş rutininden kopamadığını açığa çıkarıyor. 
Yüzde 25 oranında ciddi miktarda kullanıcı kitlesi ise, eğer ellerinde bir bilgisayar yoksa, akılı telefonlarını kullanmaktan memnun. Tablet bilgisayar modası, akıllı telefonlara kıyasla bu trendi biraz daha geriden takip ediyor. Örneğin, ankete katılanların sadece yüzde 15’i tatilinde Apple iPad kullanıyor. Kullanıcıların sadece yüzde 8’i, tatilini tüm mobil iletişim cihazlarından kopuk geçirmeyi tercih ediyor.
En çok e.postalarımızı takip ediyoruz

Araştırma kullanıcıların tatil ortamında akıllı cihazlarını ne amaçla kullandıklarına dair de önemli ipuçları sunuyor. Buna göre tatillerdeki mobil cihazlar, çoğunlukla e.posta iletişimi için kullanılıyor. Tablet bilgisayar kullanıcılarının yüzde 62’si ve akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 54’ü, en çok e.postalarına bakmak için akıllı cihazlarına başvurduklarını belirtiyor. Ardından sırasıyla yüzde 59 ve yüzde 54 oranlarla Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerinin kullanımı geliyor. Katılımcıların yüzde 47’si ise, mobil cihazlarını anlık mesajlaşma için kullanıyor.
Araştırma, kullanıcıların tablet ve akıllı cihaz kullanım farklılıklarını da ortaya koyuyor. Mesela tablet kullanıcılarının yüzde 58’i cihazlarını video izlemek için kullanıyor. Kullanıcılar, tahmin edileceği üzere küçük akıllı telefon ekranları görüntüleme için daha az çekici buluyor; bu nedenle bu tür cihaz kullanıcılarının sadece yüzde 30’u çevrimiçi gösterimleri takip ediyor. 
Mobil cihaz sahiplerinin yüzde 41’i, aralarında çeşitli internet radyolarının da bulunduğu kanallarda, düzenli olarak çevrimiçi müzik dinliyor. Tablet kullanıcılarının yüzde 20’si ve akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 12’si ise internete fotoğraf yolluyor ve görüntülüyor.