Skip to main content

Yapılan araştırma ile tüketicilerin akıllı telefon yenileme eğilimleri ve markalara olan sadakatlerini saptandı.

Teknoloji ve iş süreç yönetimi şirketlerinden Xerox’un araştırma şirketi WDS, Amerika, İngiltere ve Avusturalya’da 3 binden fazla akıllı telefon kullanıcısı ile görüşerek yaptığı sadakat araştırması sonuçlarını yayınladı.

Araştırma sonuçları, akıllı telefon kullanıcılarının cihazlarını yenilerken yaptıkları tercihleri, marka sadakatine yönelik davranışları açıkça ortaya koyuyor.

AppleSamsungInfographic

Apple kullanıcılarının yüzde 76’sı akıllı telefonunu bir başka iPhone modeli ile yeniliyor. Samsung marka akıllı telefon kullanıcıları arasında ise bu oran yüzde 58. LG akıllı telefon kullananların yüzde 37’si bir sonraki telefonunda gene LG tercih ediyor. Nokia kullananların yüzde 33’ü bir sonraki tercihlerinde gene Nokia’yı seçiyor. Diğer markalardaki sadakat oranları HTC’de yüzde 30, Sony Mobile’da yüzde 24, Motorola’da yüzde 22, BlackBerry’de yüzde 21.

Geçiş yapanların ilk tercihi Samsung

Xerox WDS araştırmasına göre; başka bir markaya geçiş yapan akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 34’ünün bir sonraki marka tercihi Samsung oluyor. Diğer markalardan geçiş yapanların yüzde 24’ünün geçiş tercihi ise Apple. Akıllı telefon yenilerken tercih edilen diğer markalar arasında, LG’nin payı yüzde 9, Nokia ve HTC’nin payı yüzde 8, Sony Mobile’in yüzde 4, Motorola ve BlackBerry’nin paylarının yüzde 3 olduğu görülüyor.