Skip to main content

Geçtiğimiz günlerde Söke Ovası’nın tüm üretim ve sulama sistemi verilerine ek olarak ovanın fiziki bilgilerini de toplayacak “Akıllı Ova Sulama Sistemi” projesi için Söke Ovası Sulama Birliği ve çözüm ortağı…

Geçtiğimiz günlerde Söke Ovası’nın tüm üretim ve sulama sistemi verilerine ek olarak ovanın fiziki bilgilerini de toplayacak “Akıllı Ova Sulama Sistemi” projesi için Söke Ovası Sulama Birliği ve çözüm ortağı SAMPAŞ A.Ş. arasında bir sözleşme imzalandı. Toplam maliyetinin %25’i GEKA tarafından desteklenecek 755,000 TL tutarındaki projenin temeli niteliğindeki uygulama yazılımlarını SAMPAŞ hazırlayacak.

Söke Ovası’nda uygulanacak “Akıllı Ova” projesi ile bölgenin fiziki bilgileri ve bölgeden geçimini sağlayan tüm paydaşların verileri kapsamlı bir bilgi ağı içerisinde toplanacak. Ovanın sulama yönetimini daha verimli kılacak bilgi ağı sayesinde, kaynak israfı büyük ölçüde önlenmiş olacak. “Akıllı Ova Sulama Sistemi” ile Söke Ovası’nın bütün üretim haritası ortaya konacak ve elde edilen veriler Söke Ovası’nda uygulanması planlanan diğer projelere ışık tutacak.

SAMPAŞ A.Ş. Akıllı Su ve Ödeme Sitemleri Direktörü Coşkun Ağacıklar “Akıllı Ova Sulama Sistemi” projesi ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de ilk kez Söke Ovası’nda uygulanacak “Akıllı Ova Sulama Sistemi”  bölgede çalışan ve bu coğrafyadan geçimini sağlayan herkesin hayatını kolaylaşacaktır. Sistem ayrıca Söke Ovası Sulama Birliği’nin, sulama ve tarım süreçlerini en ince ayrıntısına kadar takip etmesini ve  işlerin en etkili şekilde yönetilmesini mümkün hale getirerek,  bölgede ciddi bir operasyonel tasarruf sağlayacaktır.”