Skip to main content

Dijital performans reklamcılık networklerinden Kwanko, affiliate pazarlamada başarının şartı 10 ipucunu açıkladı

1-Kampanya hedefinizi belirleyin

1
Hedefinizi belirlerken doğru adımları attığınızdan emin olun. Bunun için hedef kitlenizi, kampanya hedeflerinizi, hangi komisyon modelini kullanacağınızı (CPC, CPL, CPA), hangi yayıncı tiplerini kullanmak istediğinizi, müşteri kazanım maliyetinizi ve yeni müşteri için ne kadar yatırım yapmak istediğinizi önceden belirlemeniz çok önemli. Başarı için; yayıncılara para kazandıran, iyi hedeflenmiş, yüksek etkili bir kampanya oluşturun. Dikkat etmeniz gereken husus öğrenme eğrisini optimize edip YG (Yatırım Getirisi)’yi maksimize etmek.

İpucu 1 Amaç ? – Hedef. – Sonuç !

2-Kampanya materyallerini titizlikle hazırlayın

Bir kampanyayı başarıya götüren etkenlerden biri de kampanyada kullanılacak materyallerdir. Bunun için reklamda kullanılan başlık, aksiyon butonları ve tasarım çok önemlidir. Ayrıca görsel materyaller, landing sayfası ve web sitesi arasındaki uyuma da dikkat edilmesi gerekir.

Daha fazla performans için tasarımlarınıza düşünce katın ve;

  • Tüm görsel materyaller için anlaşılır hedefler belirleyin
  • Mesaja odaklanın: Açık – Öz – Etkin – Çekici
  • Tasarımları sürekli optimize edin (Optimize e-posta tasarımları, uyumlu, görünür ve anlaşılır linkler, birden fazla call-to-action noktası, kullanıcı dostu sayfalar)
  • Üyelik formlarınızı kısa tutun; ilk aşamada potansiyel müşterilerinizden sadece en önemli bilgilerini isteyin.

3- Tüm yayıncı dikeylerini değerlendirin

Çoğu reklamveren affiliate kampanyalarını %100 display yayın (sadece banner ile  reklam) olarak görür. Oysa ki affiliate pazarlamanın asıl potansiyeli birden fazla yayın kanalını tek kampanyada birleştirerek görüşür. Display, e-posta, sosyal medya, retargeting gibi birden fazla kanala odaklanın.  Her geçen gün yeni iletişim kanalları, yeni yayıncı türleri gelişiyor. Affiliate platformların bir görevi de kampanyanızın gelişimi için yeni kanal önerileri getirmektir. Hesap yöneticinizle bu anlamda hep iletişimde kalın !

4- Affiliate ortaklarınızla sinerjinizi kuvvetlendirin

2

Affiliate pazarlamanın amacı pek çok farklı yayın aracını toplayıp geniş bir kitleye ulaştırmaktır. Yüzlerce yayıncı imajınızı ve mesajınızı tek bir aracı (affiliate platformu) üzerinden yayınlar. Ama başarılı bir kampanyanın gizli formülü 3 uzmanlığın birleşimidir. Reklamveren, ürününün ve pazarının uzmanıdır, yayıncı, hedef kitlesinin ve yayın kanallarının ustasıdır ve platform, affiliate pazarlama uzmanlığına sahiptir.

5- İnovatif teklifler ve promosyonlar geliştirin

İnovasyon önemlidir. Sürekli aynı hikayeleri duymak, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin çok çabuk sıkılmasına neden olur. Mevcut müşterileri elde tutup yeni müşterilerin dikkatini çekmek için tekliflerinizi düzenli olarak değiştirmeniz gerekir.

6- Sözünüzde durun

6
Kampanya hedefiniz ne olursa olsun (satış veya yeni üye kazanımı) kampanyanızın vaat ettikleri ile gerçekte sunduklarınız eşleşmelidir.

İnternet kullanıcıları geleneksel medyaya oranla marka imajınıza çok daha çabuk etki ederler (veya zarar verebilirler!). Forumlar ve sosyal medyada pozitif bir imajınız olması, sadece ve sadece dönüşüm oranlarınızın artmasına fayda sağlar.

7- Sağlam ve güvenilir bir Affiliate Network seçin

7
En iyi platform ortağınızı seçmeden önce kendinize şu soruları mutlaka sorun;

  • Platformdaki yayıncı çeşitliliği yeterli mi?
  • Sektöründe bilinen bir marka mı?
  • Hangi ülkelerde hizmet veriyor?
  • Güvenilir bir teknolojik altyapı sunuyor mu?
  • Ne zaman kuruldu?
  • Ekibinizden biri gibi çalışan hesap yöneticileri sağlıyor mu?

8- Elinizi taşın altına koyun !

8
Hesap yöneticisi ile yakın ve düzenli olarak iletişim kurun. Ayrıca bulunduğunuz pazar, müşterileriniz ve rakipleriniz hakkında olabildiğince çok bilgiyi hesap yöneticinizle paylaşın. Bu bilgiler ışığında size etkili bir affiliate stratejisi oluşturacaktır.  Onun  öneri ve tavsiyelerini dikkate alın ve ihtiyaç halinde mümkün olduğunca reaktif olun.

9- YG’yi (Yatırımın Getirisi) ölçün

9
Her şeyin performansa bağlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle maliyetleri her zaman kontrol altında tutmak önemli. Fakat maliyetleri kontrol etmek, sadece düşük maliyetlerle çalışmak anlamına gelmez, yatırım getirisini maksimize etmek için maliyet / kâr analizini iyi yapmak demektir.

10- Sürekli sorular sorun ama sabırlı olun

shutterstock_128789735
Eğer henüz hedeflerinize ulaşmamışsanız panik yapmayın! Doğru soruları sorduğunuzdan emin olun ve değişiklik yapmaktan çekinmeyin. Affiliate kampanyaları çalışma ve sabır gerektiren orta vadeli kampanyalar olduğundan tatmin edici sonuçlar almak için sabırlı olmalısınız.