İŞ DÜNYASI

Digital Age | 15.06.2022 - 12:51

Adidas’tan Nike’a patent davası

Adidas, mobil uygulamalar ve “ayarlanabilir ayakkabı teknolojisi” ile ilgili dokuz adet patentini ihlal ettiği gerekçesiyle Nike’a dava açtı.

Adidas, dokuz adet patentini ihlal ettiği gerekçesiyle Nike’a dava açıyor. Akıllı telefon uygulamaları ve “ayarlanabilir ayakkabı teknolojisi” ile ilgili olduğu öğrenilen bu patentler, rekabeti bir başka seviyeye çıkarıyorlar. Zira uzun yıllar süren rekabet çerçevesinde zaman zaman mahkemelerde karşı karşıya gelen bu iki markadan biri ilk defa federal bir dava açıyor.

Adidas, Nike’ın Nike Run Club, Training Club ve SNKRS mobil uygulamalarında yer alan antrenman sırasında sesli geribildirim verilmesi, GPS ile izleme, antrenman planları, nabız ölçerler gibi üçüncü parti aksesuarlar ile bağlantı ve sınırlı sayıda üretilen spor ayakkabıları ayırtabilme ve satın alabilme özelliklerinin Adidas patentlerini ihlal ettiği görüşünde. Bu basit özellikler pek çok fitness uygulamasında bulunsalar da Adidas hakkını korumakta ısrarcı olacak gibi görünüyor. Zira Adidas, 2014 yılında da Under Armour’u da Map My Fitness uygulamasından dolayı dava etmişti. Under Armour, Adidas’a bir ödeme yapmayı, Adidas ise Under Armour’a özel bir lisans hazırlamayı kabul etmişti.

Adidas’ın Nike’a dava açma sebeplerinden bir diğeri ise Adidas’ın Confirmed uygulaması ile Nike’ın yakın zamanda kullanıma açtığı SNKRS uygulamalarının benzerliği. 2015 yılında kullanıma açılan Confirmed, Adidas’ın müşterileri ile direkt olarak iletişime geçmesini sağlıyor ve Adidas bu şekilde marka ile ilgili yeni haberleri, özellikle de sınırlı sayıda üretilen yeni spor ayakkabı modellerini müşterileri ile paylaşabiliyor. Nike’ın SNKRS uygulaması da aynı işlevleri yerine getirmesi ile dikkat çekiyor.

Fakat, davanın en dikkat çeken konusu ise Adidas’ın Nike’ın Adapt adlı spor ayakkabı konseptinin Adidas_1 adlı modelinin patentlerini ihlal ettiği düşüncesi. Adidas_1, tabanında ve topuğunda bulunan motor ile ayakkabının sertliğini ayarlayabilen bir koşu ayakkabısı modeli. Nike’ın Adapt modelleri ise daha çok konforu amaçlayanlar için düşünülmüş. Nike’ın Adapt serisi özellikle Geleceğe Dönüş filmindeki bağcıklarını kendi kendine bağlayabilen ayakkabının bir benzerinin üretilmesinden dolayı bir hayli dikkat çekmişti.

Adidas’ın bu dava ile Nike’tan zararlarını karşılamasını isteyeceği ve daha fazla patent ihlalinin önüne geçmek için hareket ettiği biliniyor. Fakat bu davayı Adidas’ın kazanması, pek çok fitness uygulamasını etkileyecektir. Zira Adidas’ın patentli olduğunu belirttiği özellikler pek çok fitness uygulamasında yer alıyorlar.

Kaynak: Adidas is suing Nike over its apps and Adapt sneakers –  The Verge