Skip to main content

AB Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, vizesiz seyahat konusunda “Türkiye ile son düzlüğe girildi” dedi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine giriş için vize alma mecburiyeti, özellikle AB ülkeleriyle çalışan iş dünyası açısından yıllardır önemli bir sorun teşkil ediyor. Bu nedenle, uzun süredir müzakere masasında olan fakat somut sonuçlar alınamayan “vizesiz seyahat” konusunda, AB tarafından umut verici bir açıklama geldi.

Sputnik’in haberine göre, Avrupa Birliği Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Türkiye vatandaşlarının vize zorunluluğunu ortadan kaldıracak olan vizesiz seyahatte “son düzlüğe girildiğini” açıkladı. Avramopoulos, Türkiye ile AB arasında süren vizesiz seyahat konusunda müjdenin yakında verilebileceğine işaret etti.

Uluslararası İşbirliği Platformu’nun bu yıl 8. kez düzenlediği Boğaziçi Zirvesi’nin açılışında konuşan Avramopoulos şunları söyledi:

“Türkiye ile müşterek bir hedef doğrultusunda çalışıyoruz ve Türk vatandaşları için biyometrik pasaport ile vizesiz seyahati müjdelemek istiyoruz kısa süre içinde. Bunun sorumlusu benim zaten. Artık son düzlüğe girdik. Türkiye ile yakın çalışıyoruz, yakın bir iş birliği içinde ve gerekli tüm ihtiyaçları yerine getirmeye çalışıyoruz. Vizelerin kalkması gerçekleştiğinde insanların daha çok temas halinde olmasını sağlayacak, ortaklığımızı daha da güçlendirecek.”

Avrupa Birliği yetkilileri Türkiye vatandaşlarının AB ülkelerinde vizesiz seyahati konusunda yıllardır birçok umut verici açıklama yaptı, ancak süreçte şimdiye dek somut bir adım atmak mümkün olmadı. Avramopoulos’un bu sözlerinin hoş bir temenninin ötesine geçerek, gerçek bir ilerlemenin işareti olup olmayacağı ise bilinmiyor.