MÜZİK

DigitalAge | 26.06.2015 - 12:15

ABD’li müzik grubu, Spotify’ı kandırmanın bir yolunu buldu

ABD'li bir müzik grubu, Spotify’da daha fazla para kazanmak adına Eternify uygulamasını hayata geçirdi

Bir müzik grubu tarafından faaliyete geçirilen Spotify’da para kazandıran uygulama, albümleri sonsuz tekrar modda çalmasına imkân veriyor.

Eternify adını taşıyan uygulama şarkının çalınmış olarak sayılması için 30 saniyelik süreyi dinlemelerine izin veriyor. Sonrasında şarkıyı baştan çalıyor.

Uygulamanın arkasındaki ekip, sanatçıların siteden daha fazla para kazanmalarını sağlamaları için hesapları kullanımda olmadığında bile kullanıcıların müzikleri sessize alarak çalmaya devam etmesini umuyor.

Spotify’da çalınan şarkı başına, sanatçılar 0,006 dolar – 0,0084 dolar aralığında (oldukça düşük bulunan bir değerde) bir ücret alıyor. Sunulan araç, sanatçıların gelirlerini artırması için şarkıların çalma sayısını artırmada yardımcı olarak; dengeyi bulmayı amaçlıyor.

ABD merkezli ambient pop grubu Ohm and Sport tarafından hayata geçirilen Eternify uygulaması, grubun ilk albümüyle aynı zamana denk gelmesi dikkat çekiyor. Ancak uygulamanın herhangi bir sanatçı için kullanılabilir olduğunu da belirtelim. Kullanıcılar, dinlemek istediği şarkıyı seçiyor, sonra seçtikleri parçalar için “loop” özelliğini aktif hale getiriyor. Uygulamada aynı zamanda şarkıları dinleme sırasında ne kadar zaman geçirildiği ve ne kadar para toplandığı görülebiliyor.

BBC’ye konuşan Spotify yetkilileri, uygulamanın şirketin sahip olduğu kullanım koşullarında herhangi bir maddeyi çiğneyip çiğnemediğini araştırıyor.