Skip to main content

Çin ve ABD arasındaki dış ticaret savaşında yeni perde açıldı.

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’li firmaların Çinli ZTE’ye yedi yıl süreyle ürün satmasını yasakladı. Kararın gerekçesi olarak Çinli telekomünikasyon altyapı ve akıllı cihaz üreticisi ZTE’nin 2017’de ABD ürün ve teknolojisini yasal olmayan yöntemlerle İran’a satması gösteriliyor. Bu kararın ZTE için yıkıcı sonuçları olacağı iddia ediliyor. Zira, ZTE’nin ürettiği cihazlarda yüzde 25-30 arasında değişen oranlarda ABD’li firmalardan tedarik ettiği parçalar kullanılıyor. Öte yandan, ZTE geçen yıl ABD’nin koyduğu müeyyidelere uymamış ve uzlaşmak için 890 milyon dolar ceza ödemişti.

ABD dışındaki banka ve şirketler de uğraşmak istemiyor

Karara ilişkin bir değerlendirme yapan Eski ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Eric Hirschhorn, “Şirket bu sorunu çözmezse, burada iş yapamayacak durumda kalabilir. Hatta, ABD dışındaki birçok banka ve şirket de bu sorunla uğraşmak istemiyor” dedi. Kararın ardından Ticaret Bakanlığı yetkilileri ZTE’nin dört üst düzey yöneticisinin işten çıkardığını ve 35 yöneticinin de ya ikramiyelerini kestiğini ya da kınadığını açıkladı. ZTE buna karşılık dört yöneticiyi işten çıkardığını doğruladı ama 35 yöneticinin kınanmasına yönelik bir değerlendirme yapmadı.

ZTE’ye ürün satan firmaların hisselerinde önemli düşüşler

Yasağın kapsamı şöyle: ABD firmaları çip vb yasaklı ürünleri ZTE’ye ihraç edemeyecek. Kararın ardında ZTE’ye ürün satan ABD’li firmaların hisselerinde dikkate değer düşüşler yaşandı. Örneğin, 2017 gelirinin yüzde 30’unu ZTE’den elde eden Acacia Communications’ın hissesinde yüzde 35 düştü. Diğer bir düşüş ise geçen yıl gelirinin yüzde 18’ini ZTE’ye yaptığı satışlardan kazanan Oclaro’nun hisseleri yüzde 13,1 kayba sahne oldu. Reuters’da yayımlanan habere göre, ZTE’ye yasak gelmesi bundan iki ay önce Cumhuriyetçi senatörlerin ZTE’nin rakibi olan Huawei’den ABD hükümetinin herhangi bir telekomünikasyon almaması veya kiralamamasının ardından geldi. ABD, ZTE ve Huawei’nin ürünleriyle özellikle devlet tarafında casusluk faaliyetleri yürüttüğü görüşüne sahip.

Reuters haber için ZTE’nin görüşünü almak istedi. Fakat, ZTE yorum yapmak istemedi.