Skip to main content

AB, dört tüketici elektroniği firmasını rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle cezalandırdı.

AB Komisyonu Asus, Denon&Marantz, Philips ve Pioneer’a ceza verildiğini açıkladı. AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager, dört firmanın 111 milyon Euro tutarında cezaya çarptırıldığını bildirdi. Vestager’in verdiği bilgiye göre, cezanın gerekçesi bu firmaların  “e-ticaret şirketlerine sabit veya minimum fiyat belirleme için zorlamada bulunmaları” olarak açıklandı. Bu zorlamanın ise AB rekabet kurallarına aykırı olduğu ifade edildi.

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager karara ilişkin şu yorumu yapıyor: “E-ticaret pazarı giderek büyüyor ve 500 milyar Euro’luk bir değere ulaştı. Avrupalıların yarısı online alışveriş yapıyor. Bugün açıklanan kararların sonucu olarak, milyonlarca Avrupalı mutfak cihazları, saç kurutma makineleri, dizüstü bilgisayarlar, kulaklıklar ve diğer birçok ürünü yüksek fiyatlardan almak zorunda kalıyordu. Bu durum,  AB tekelcilik kurallarına aykırı.”

Şirketler hatalarını kabul etti ve işbirliğine gitti

AB Komisyonu’nun yürüttüğü soruşturma sonucu dört firma hatalı olduklarını kabul etti ve komisyonla işbirliğine giderek, verilen cezalarda yüzde 40-50 arasında indirim yapıldı.  Dört şirkete verilen cezalar şöyle: Asus (63 milyon 522 bin Euro-yüzde 40 indirim), Denon&Marantz (7 milyon 719 bin Euro-yüzde 40 indirim), Philips (29 milyon 828 bin Euro-yüzde 40 indirim) ve Pioneer (10 milyon 173 bin Euro-yüzde 50 indirim)

Sabit veya minimum fiyat zorlamasını kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: Bu dört firma, ürünlerini ucuz satan e-ticaret şirketlerine müdahalede bulunarak, bu yöntemden vazgeçmelerini istiyor. Bu yöntemin sürmesi halinde ise üreticiler, siteleri önümüzdeki dönemlerde ürün vermemekle tehdit ediyor. Fiyatlara gelen sınırlama sonucunda ise tüketiciler ürünleri daha pahalı almak zorunda kalıyor.