MOBİL

H.Kerem Fındık | 12.06.2017 - 11:45

AB’de Roam Like at Home dönemi başlıyor!

AB vatandaşları 15 Haziran’dan itibaren seyahat halindeyken uluslararası dolaşım bedeli ödemeyecek.

AB, 15 Haziran’dan itibaren uluslararası dolaşım (roaming) ücretlerine veda ediyor. Karar, AB bölgesine dâhil 28 ülkeler arasında seyahat eden vatandaşların dolaşım ücreti ödememesi anlamına geliyor. Bununla birlikte AB Ekonomik Bölgesi’nde bulunan İzlanda, Liechtenstein ve Norveç de uygulama kapsamında değerlendiriliyor. AB uygulamayı “Roam Like at Home” (Kendi Ülkendeki Fiyatlarla Konuş)” sloganıyla tanıtıyor. Yani, AB’de seyahat eden kişiler kendi ülkeleri dışında mobil cihazlarında veri, SMS ve çağrı için fazladan ücret ödemeyecek.

Öte yandan, AB ülkelerinde kimi operatörler müşterilerine sınırsız veri paketleri sunuyor. Bu paketlerdeki veri kullanımının suiistimal edilmemesi için sunulan çözüm şöyle: Operatörler bu noktada bir araya gelerek toptan veri dolaşım bedeli belirledi ve AB’de seyahat eden kişiler için 1GB veri başına en fazla 7,7 Euro bedeli alınabileceğine hükmetti. Bu fiyat 15 Haziran itibariyle geçerli ve 1 Ocak 2018’den itibaren 6 Euro’ya inecek. Fiyatların 2022’ye 2,50 Euro seviyesine kadar giderek düşeceğini de ekleyelim.

2007’den bu yana dolaşım fiyatları yüzde 90 düştü

Peki, AB’de seyahat eden vatandaşların uygulamadan faydalanmak ne yapmaları gerekiyor? Bu konuda operatörler 15 Haziran itibariyle müşterilerini bilgilendirecek. Dolayısıyla müşterilerin herhangi bir şey yapmasına gerek yok. Müşteriler başka bir AB ülkesine giriş yaptıklarında ise kendilerine SMS gönderilerek, uluslararası dolaşıma başladıkları hatırlatılacak.

AB’nin aldığı bu kararın tarihçesine baktığımızda, 2007 yılında tartışmaların başladığını görüyoruz. O dönem iş seyahati AB’de seyahat eden kişiler dolaşım fiyatlarının fazla olmasından şikâyet etmeye başlamıştı. Bunları dikkate alan AB Komisyonu harekete geçti ve bu fiyatlar yüzde 90 oranında azaldı.  2015’te AB Komisyonu’nun teklifi ve AB Parlamentosu ile AB Komisyonu’nun toplanmasıyla 2017’de AB’de seyahat edenler için dolaşım fiyatlarının kaldırılması kararı alındı.