Skip to main content

ABD Ticaret Bakanı Willbur Ross yaptığı açıklamada, Pazar gününden itibaren WeChat ve TikTok üzerinden yapılan işlemlerin yasaklanacağını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında “Ya Tiktok’u güvenlik sebepleriyle bu ülkede kapatacağız, ya da bu uygulama başka ABD’li bir şirkete satılacak.” sözleriyle gündem olmuştu. Uzun süredir konuşulan görüşmeler neticesinde video oluşturma ve paylaşma platformu TikTok’un 20 Eylül’den itibaren ABD genelinde yasaklanacağı açıklandı.

TikTok, daha önce de Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Başkan Donald Trump yönetimine, ana şirket ByteDance ile ilişkileri yasakladığı için dava açtı. Trump’ın kararının siyasi olduğu öne sürüldü ve iyi niyetli ulusal güvenlik endişelerine dayanmadığı ifade edilen 39 sayfalık iddianamede ABD Başkanı Donald Trump, Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve ABD Ticaret Bakanlığı sanık olarak listelenmişti.

TikTok’un 20 Eylül’den itibaren ABD genelinde yasaklanacağının açıklanmasının ardından platform tarafından yapılan basın açıklamasında, “Trump yönetimi, endişeleri gidermek için tam ve iyi niyetle yürüttüğümüz kapsamlı çabalarımızı görmezden geldi. ABD hükümetine dava açma kararı bizim için kolay olmadı. Ancak haklarımızı, topluluğumuzun ve çalışanlarımızın haklarını korumak için harekete geçmekten başka seçeneğimiz olmadığını düşünüyoruz” denildi.