GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 22.04.2022 - 16:41

AB, Rus enerjisine bağımlılığı azaltmak için AB vatandaşlarına çeşitli önerilerde bulundu

AB’nin önerileri arasında klima kullanılmaması ve evden çalışılması da var.

Avrupa Birliği, Avrupa’nın Rus enerjisine bağımlılığını azaltma çalışmaları kapsamında AB ülkelerinin vatandaşlarına çeşitli önerilerde bulundu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali dolayısıyla AB ülkeleri enerji politikalarında değişikliklere giderlerken, vatandaşlara da enerji tüketimini azaltmak konusunda çok iş düşüyor. Bu kapsamda, Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency, IEA) ve Avrupa Birliği bir araya gelerek dokuz adımlı bir plan hazırladılar.

Bu planda yer alan ve enerji tüketimini azaltmak üzere vatandaşlara yöneltilen bazı öneriler ise şunlar:

    • Kışın ısıtıcıları, yazın klimaları daha az kullanmak
    • Otoyollarda araçları daha yavaş kullanmak
    • Uçakla seyahat sayısını azaltmak
    • Toplu taşıma kullanımını artırmak
    • Evden çalışmak

Bu önlemler sadece AB’nin enerjide Rusya’ya bağımlılığını azaltmakla kalmayacak, sera gazı salımlarının azaltılmasında da önemli rol oynayacak. Öte yandan, bu önerilerin uygulanmaları halinde hane başı yıllık 450 avroya kadar tasarruf yapılabileceği düşünülüyor.

Ek olarak, vatandaşların alacakları bu ufak önlemlerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde kaynak olarak kullandığı enerji gelirlerini azaltacakları için Ukrayna’ya destek anlamı taşıdıklarının da altı çiziliyor.

Kaynak: EU asks people to use less air conditioning, drive slower, and work from home to help reduce reliance on Russian energy – Business Insider