Skip to main content

NASA’nın “Gezegen Koruyucu” ilanına başvuruda bulunan 9 yaşındaki Jack’e kurumdan sempatik bir cevap geldi.

Geçtiğimiz hafta Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyayı uzaylılardan korumak için “Gezegen Koruyucu” memurlar işe alınacağını duyurdu. ABD’nin New Jersey eyaletinden 9 yaşındaki Jack Davis’in iş ilanına yaptığı başvuru yetkililerin dikkatini çekti.

NASA’nın internet sitesinde yayımlanan Davis’in mektubunda, şu cümleler yer aldı:    

“Adım Jack Davis ve gezegen koruma memurluğu pozisyonuna başvurmak istiyorum. 9 yaşında olabilirim ama bu iş için uygun olduğumu düşünüyorum. Bunun nedenlerinden biri ablamın bana ‘uzaylı’ diye seslenmesi.”

Neredeyse bütün uzay ve süper kahraman filmlerini seyrettiğini ve bilgisayar oyunlarında iyi olduğunu aktaran Davis mektubunda, “Oldukça gencim, o yüzden bir ‘uzaylı’ gibi düşünmeyi öğrenebilirim.”  ifadesini kullandı.

NASA’daki yetkilisi Dr. James Green, Jack’e verdiği cevapta şunları kaydetti;

“Sevgili Jack,

Bir “Gezegen Koruyucusu” olduğunu ve NASA’da gezegen koruyucusu olmakla ilgilendiğini duydum. Bu harika!

Gezegen koruyucusu mevkiimiz gerçekten havalı ve çok önemli bir iş. Bu göreve getirilen kişi Ay’dan, asteroidlerden ve Mars’tan Dünya’ya numunelerle birlikte mikropları da getirmemizi engellemek için çalışacak. Ayrıca, güneş sistemini keşfederken, diğer gezegenleri ve ayları bizim mikroplarımızdan koruyacak.

Bize yardım etmeleri için geleceğin parlak bilim insanlarına ve mühendislerine daima ihtiyacımız var; bu nedenle umarım sen de sıkı çalışıp okulda başarılı olursun. Bir gün seni de NASA’da yanımızda görmeyi umuyoruz!”

NASA’nın, Dünya’yı uzaylıların ‘biyolojik istilasından’ korumak için ‘Gezegen Koruma Memuru’ adı altında tam zamanlı pozisyonu için önerilen maaş 187 bin dolar. Bu rakam, NASA’nın diğer pozisyonlar için ödediği ortalama maaşın altı misline tekabül ediyor.