Skip to main content

50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin sızdırılması ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

ABD merkezli haber ajansı ajansı Associated Press’de (AP), milyonlarca Türk vatandaşının kişisel bilgilerinin çalındığını öne sürmüştü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin çalınmasına ilişkin soruşturma başlattı. Çalınan kimlik bilgilerinin 2011 seçiminde seçmen sıfatı kazanmış 46 milyon Türk vatandaşı olduğu belirlenmişti.

İddiaya göre 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgileri  Thanksgiving adlı siteden yayınlandı. Thanksgiving’te pek çok siyasetçinin ismi de yer alıyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuyla ilgili açıklamasında “Nereden sızdırıldığını araştırmak lazım. Kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili gerekli tahkikatlar başlatıldı. Kişisel verilerin korunması konusunda Türkiye’ye devrim yapılmıştır” açıklaması yapmıştı. Alınan bilgiye göre, başsavcılığın basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek başlattığı soruşturma, Bilişim Suçları Soruşturma Bürosunca açıldı. Soruşturma, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” başlıklı 136. ve “Bilişim sistemine girme” başlıklı 243. maddeleri kapsamında yürütülecek.

Ahmet Davutoğlu’ndan ilk açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgilerinin internete sızdırılmasına ilişkin olarak, “Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım gerekli çalışmaları başlattı. Milletimiz gerekli tedbirlerin alındığından endişe etmesin” dedi. Kendi bilgilerinin de internete sızdırıldığını hatırlatan Davutoğlu, “Benim de evimin adresi beyan edilmiş, sormuş olsalardı söylerdim. Misafir olmak isteyen varsa buyursun gelsin” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma Bakanı’nın da kimlik bilgileri sızdı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tam 50 milyon kişinin bilgileri sızdı. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bilgilerinin de sızması dikkatlerden kaçmadı.

rte

by