Skip to main content

  Bilkom, ‘Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor’ projesini hayata geçiriyor. 3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojilerin kullanımıyla, Bergama antik şehri 3 boyutlu gezinmeye açılıyor.  Apple, Adobe, Graphisoft gibi alanında markaların…

 
Bilkom, ‘Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor’ projesini hayata geçiriyor. 3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojilerin kullanımıyla, Bergama antik şehri 3 boyutlu gezinmeye açılıyor. 

Apple, Adobe, Graphisoft gibi alanında markaların Türkiye distribütörlüğünü yapan Bilkom, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle tarihi dijital platformlara taşıyor.

Bergama Belediyesi’nin de destek verdiği proje kapsamında ören yerlerinde yapılan tüm faaliyetlerin tahsisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından yapılıyor.
 
Tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezinme uygulaması, Bergama’nın dört antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını ziyaret edenlere, alanda yapıların orijinal halini 360 derece sanal olarak görebilme imkânı sunuyor.
Projede Bilkom’un Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Graphisoft’un 3 boyutlu mimarlık programı ArchiCAD ile Graphisoft iş ortağı Abvent’in Artlantis yazılımını tablet ve akıllı telefonlarda görüntülemeye yarayan iVisit kullanıldı.