Skip to main content

Güncel veriler ışığında 2021 yılında üzerinde daha çok duracağımız sosyal medya trendlerini bir araya getirdik.

Pek çoğumuzun heyecanla ve umutla beklediği 2021’e girmemize çok az kaldı. Yeni yıl bizlere birçok yeniliği de beraberinde getirmeye hazırlanıyor. 2 binden fazla marka ve ajansın iletişim çalışmalarını analiz eden  Talkwalker’ın raporuna göre 2021’de sosyal medyada da birçok yeni trendle karşılaşacağız. Gelin, bu yılın en iyi 10 sosyal medya trendine birlikte göz atalım…

1- Markalar Covid-19 içeriğinin 4T’sine odaklanacak

Dünya sağlık örgütünün pandemi ilan etmesiyle birlikte, Covid-19 ile mücadele için insanlar zorunlu olarak evlerine kapandı. Evde geçirilen bu süreçte sosyal medya, kullanıcıların, markaların ve kurumların dış dünyaya açılan penceresi haline geldi. Markalar, içinde bulunduğumuz bu süreçteki içeriklerinde 4T’ye odaklanacak: Topluluk Kuralları, Temizlik, Temassız Seçenekler ve Tüketiciye Sevecen Davranma. Covid-19 ile birlikte markalar topluluk kurallarına, koronavirüs ile ilgili bilgileri aktarmaya daha dikkat ederek, kitlelerini bilgilendirmeye devam edecek. Temassız ödeme seçeneklerinde de ilerlemeler devam edecek. Ayrıca, markalar sosyal medyada sevecen bir iletişimle müşterilerinin kendilerine olan bağlılıklarını kalıcı hale getirmeye gayret gösterecekler.

2- Mizah içerikli görsel paylaşımlarına olan ilgi artacak

İnternette mizah içerikli post paylaşımlarına olan ilgi bu yıl oldukça arttı. Özellikle pandemiden dolayı tüketiciler mizah içerikli kampanyalara daha çok ilgi göstermeye başladı. Talkwalker’ın raporuna göre 13-35 yaş arasındaki tüketicilerin yüzde 55’i haftada en az 1 kez birbirlerine  mizah içerikli post gönderdi. Burada paylaşılan postlarda ağırlıklı olarak, Covid-19 dönemi, ekonomi ve siyasi içerikler vardı. Bu içeriklerin 2021’de artması öngörülüyor.

3- Nostaljiye dayalı pazarlama yükselişe geçecek

Eski video oyunları, popüler kültür referansları ve trendler, izleyicilerinize eski güzel günleri hatırlatacaktır. Böylelikle evde vakit geçiren müşterinize kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Sosyal medya kampanyalarınızda nostaljik günlere ve #tbt’lere yer vermeyi unutmayın. Ürün ve hizmetlerinizi yeniden inceleyin, nelerin şimdi yeniden sosyal medyada yayınlanabileceğini görün ve planlamanızı buna göre yapın.

4- Diyaloğa dayalı pazarlama satışları artıracak

Sosyal medyada satış yapmadan önce kitlenizle gerçek konuşmalar yaparak bağlantı kurun. Örneğin, Instagram/YouTube canlı yayınları bu konuda size katkı sağlayabilir. Bu şekilde sosyal ağınızı güçlendirebilirsiniz ve yeni takipçiler kazanmanız kolaylaşır. Ayrıca, markanız için diyaloğa dayalı yenilikçi ürünleri sosyal medya planınıza dahil etmelisiniz. Chatbotlar, Messenger, WhatsApp sipariş hattı gibi kanalları kullanarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

5- Oyunlaştırma ve sosyal medya her zamankinden daha önemli olacak

Oyun ve sosyal medya her zamankinden daha fazla birleşti. Video oyun akışı ve video oyunları aracılığıyla reklamcılık büyük fırsatlar haline gelecek. Siz de 2021’de sosyal medya kampanyalarınızda videolu oyun akışına mutlaka bütçe ayırın.

6- Eski usul pazarlamayı yenisi ile birleştiren kazanacak

Podcast (radyo) ve Newsletter gibi eski usul pazarlamayı yeni usul taktiklerle harmanlayın ve bunları modern sosyal medya trendlerinizle birleştirin. Her zaman harika video prodüksiyonları yapmaya vakit bulamıyoruz. Podcast ve Newsletter’lar hızlı ve etkin bir şekilde kullanıldığında size oldukça yarar sağlayacaktır.

7- “Büyük 3” güçlü bir şekilde devam edecek

Facebook, Twitter, Instagram. Bu platformların 2021’de toplumdaki tüm değişikliklere uyum sağlaması bekleniyor. Facebook ve Instagram’da sosyal alışveriş daha da artacak. Instagram’a son güncellemeyle birlikte gelen ‘’Mağaza Koleksiyonları’’ ve ‘’Rehberi Keşfet’’ gibi özellikleri bu değişimin başladığını bizlere gösteriyor.

8- Sahte haberlerle mücadele bu yıl da sürecek

Instagram yayınladığı yeni rehberinde sahte haberlerle mücadele konusuna büyük bir önem verdiğini bize gösterdi. Sosyal medyada markanız hakkında her zaman gerçeği söylemeniz ve itibarınızı korumanız gerekiyor. Aksi halde 2021’in sosyal medyasında yalan veya yanlış içeriklerle ayakta kalmanız mümkün olmayacaktır.

9- Sosyal bilinçli kitleler artacak

Son dönemde insanlar sosyal sorumluluk, akıl ve beden sağlığı gibi konulara daha çok ilgi duymaya başladı. Müşteriler, sosyal adalet ve akıl sağlığı gibi insan sorunlarıyla ilgilenen markayı arayacak. Bu nedenle, siz de markanızın sosyal medya hesaplarında bu konularla ilgili yaptığınız projeleri sık sık paylaşmalısınız.

10- Kullanıcılar ve Influencer’lar tarafından oluşturulan içerikler  yükselişe geçecek

Kullanıcılar ve özellikle Influencer’lar tarafından oluşturulan içerikler, 2021’de büyük markalar için altın değerinde olacak. Tüketicilerin hayatları Covid-19 sonrasında dramatik bir şekilde değişti. Tüketiciler artık markaları değil insanları arıyorlar. Bu yüzden, en iyi içerikleri bulmak ve hedef kitleye doğru şekilde sunmak sosyal medya pazarlamacıları için çok önemli olacak.

Sosyal medyanızda yeni trendleri başarılı bir şekilde uygulayacağınız, güzel bir yıl dilerim.