Skip to main content

Geçen yılın dijital dünyada en çok konuşulan gelişmelerini derledik.

2019 tüm dünyada krizlerin konuşulduğu bir yıl oldu. Teknoloji sektörü perspektifinden baktığımızda da yıla damgasını vuran en önemli olay Google-Huawei krizi elbette. Bununla birlikte bilim tarihinde yaşanan ilklerden dev şirketlerin efsane yöneticilerinin yol ayrımlarına kadar 2019 hareketli bir yıl oldu. Bu bölümde geçen yılın dijital dünyada en çok konuşulan gelişmelerini derledik.

Huawei-Google krizi
ABD’nin uzun zamandır Çin şirketlerine uyguladığı ambargonun ardından Google ve Huawei arasında yaşanan ve giderek büyüyen kriz belki de teknoloji dünyasında 2019’un en önemli gündem başlığı oldu. ABD hükümetinin Huawei’yi kara listesine almasıyla başlayan süreç, Google’ın Huawei telefonlara Android desteğini iptal ettiğini açıklamasıyla tüm dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşlarının bir uzantısı olarak görülen bu yaptırım, Facebook, Qualcomm gibi ABD’li şirketlerin benzer tavırlarıyla başka bir boyuta taşındı. Buna karşılık Huawei Ağustos ayında Android işletim sistemine alternatif olarak geliştirdiği HarmonyOS’u tanıttı. Çin ve ABD arasında zaman zaman olumlu adımlar atılsa da gelinen süreçte aradaki buzların tam olarak çözüldüğünü söylemek mümkün değil.

Jony Ive Apple’dan ayrıldı
Apple, baş tasarım sorumlusu Jony Ive’ın kendi şirketini kurmak üzere şirketten ayrılacağını açıkladı. Ive’nın yeni kurduğu şirketin adı LoveFrom. Apple’da tam 30 yıl çalışan dünyanın en önemli endüstriyel tasarımcılarından biri olan Jony Ive’ın Apple’dan ayrılma kararı Apple tarafından yayınlanan basın açıklamasıyla dünyaya duyurulurken, bu gelişme sürpriz bir karar olarak yorumlandı.

Facebook Libra’yı duyurdu
Facebook geçtiğimiz yıl Haziran ayının ortalarında yeni kripto para birimi Libra’yı duyurdu. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kendi hesabı üzerinden paylaştığı bir gönderiyle Libra ile birlikte dijital cüzdan Calibra’yı da tanıttı. Facebook, 2020’de piyasaya süreceği Libra ile kullanıcılarının çevrimiçi finansal işlemlerini kolaylaştırması planlıyor. Kuruluşta 28 şirketin desteğine sahip olacağı söylenen Libra Association’ın resmi duyurusu ise 21 şirketle gerçekleştirdi.

Jack Ma emekli oldu
Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Eylül 2019’da 55 yaşında 80 bin kişinin katıldığı bir tören ile emekli oldu. Olimpiyat stadyumunda düzenlenen etkinlikte rock yıldızı kılığına giren Jack Ma çalışanlarına şarkı söyledi. Dört saat süren kutlamalar sırasında zaman zaman göz yaşlarına hakim olamayan Jack Ma, yaptığı veda konuşmasında bunun bir son anlamına gelmediğini, geleneğin yeni kuşağa geçişi anlamına geldiğini söyledi. 38 milyar dolarlık servetiyle emekli olan Jack Ma, bundan 25 yıl önce İngilizce öğretmeni olarak çalışıyordu.

Karadelik tarihte ilk kez görüntülendi
Uluslararası Olay Ufku Teleskobu projesi kapsamında bir araya gelen bilim adamları, ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın, 2012 yılında karadeliğin çevresini gözlemlemek için kurduğu Event Horizon Teleskopu’ndan (EHT) elde edilen kara deliğin fotoğrafını yayımladı. Dünyaya 53 milyon ışık yılı mesafedeki Başak (Virgo) takım yıldızındaki M87 Galaksi’sinin merkezindeki süper masif kara deliğin gezegene konumlandırılmış sekiz radyo teleskopla fotoğraflandığı belirtildi. Fotoğraf, bilim tarihinin ilk kara delik görüntüsü olarak kayıtlara geçti. Bilim insanlarının açıklamasına göre kara deliğin 40 milyar kilometre çapıyla Dünya’dan üç milyon kat büyük olduğu belirtildi.

Twitter siyasi reklamları yasakladı 
Twitter, dünya çapında siyasetçi adayları ve siyasi içeriklere ilişkin reklamları durdurma kararı aldı. Siyasetçi adaylarına ve siyasi içeriklere ilişkin reklamlara izin verilmeyeceğini Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey Twitter paylaşımları ile duyurdu. 22 Kasım 2019 itibariyle geçerli olan uygulama kapsamında Twitter artık siyasi içerikli reklam almıyor.

Instagram like sayıları kalkıyor
Temmuz 2019’dan bu yana beğeni veya diğer adıyla like sayısını gizleyeceğini gündeme gelen Instagram, bu özelliği Brezilya, Kanada ve Japonya dahil yedi ülkede test ediyordu. Akabinde ABD’de başlayan testler Türkiye’ye de geldi. Çok tartışılan bu yeni özellikle ile birlikte artık fotoğrafların altında beğeni sayıları değil, takip ettiğiniz ve gönderiyi beğenmiş arkadaşlarınızın isimleri yazacak. Instagram’da yeni dönemin 2020’de bütün dünyada başlayacağını söyleyebiliriz.

Google’ın kurucuları şirket yönetiminden istifa etti
Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’teki başkanlık ve CEO’luk görevlerinden ayrılacaklarını açıkladı. “Artık yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti” diyerek bu kararı aldıklarını ifae eden, Page ve Brin, şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam edecek. 2015 yılında yeniden yapılanmaya giderek Alphabet şirketi çatısı altına giren Google’ın CEO’su Sundar Pichai ise Alphabet’in de CEO’su olarak ikilinin yerini alacak.