Skip to main content

Türkiye’de her yeni modelle birlikte daha da artan cep telefonlarına olan bu ilgi 2015’in ilk 11 aylık döneminde satışlara da yansıdı.

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından sahibinden.com’un, 1 Ocak – 30 Kasım 2015 dönemine ait verilerine göre, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla sıfır ve ikinci el cep telefonu satışı yüzde 40, fiyatları ise yüzde 16 oranında arttı. 2015 yılının 11 aylık dönemi verilerine göre, cep telefonlarının ortalama fiyatı 750 TL olarak belirlendi.
iPhone 6, 2015’in en çok satılan cep telefonu oldu

Geçtiğimiz yıl büyük bir lansmanla satışa sunulan iPhone 6 Türkiye’de de yoğun ilgiyle karşılanmıştı. iPhone 6, 2015’in 11 aylık satış verilerine göre sahibinden.com üzerinden en çok satılan cep telefonu modeli oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre fiyatı yüzde 2 oranında düşen iPhone 6’nın ortalama fiyatı ise ortalama 2 bin 150 TL olarak belirlendi. En çok satılan cep telefonu modellerinde iPhone 6’yı sırasıyla diğer iPhone sürümleri iPhone 5s ve iPhone 5 takip etti. Böylelikle 2015’te Apple’ın iPhone serisi cep telefonunda model tercihlerine damgasını vurmuş oldu.

Apple –Samsung rekabeti 2015’te de devam etti

İncelenen dönemde sahibinden.com’da satışı gerçekleşen en pahalı cep telefonu modeli ise ortalama 2 bin 477 TL ile iPhone 6 Plus oldu. iPhone 6 Plus’ı, iPhone 6 ve ortalama 1.650 TL satış fiyatıyla Samsung-Galaxy Note 4 takip etti. İncelenen dönemde en çok satışı yapılan cep telefonu markalarında ise Samsung, Apple’ı geride bıraktı. Buna göre satışı en çok yapılan markalar sırasıyla Samsung, Apple, LG ve Nokia oldu.

Cep telefonu aksesuarlarında ise sırasıyla kılıf, şarj cihazı ve bluetooth kulaklık en çok satılan ürünler oldu