ARAŞTIRMA

DigitalAge | 10.12.2014 - 11:23

2014’te Twitter’da neler oldu?

Twitter, 2014 yılında hem Dünyada hem de ülkemizde en çok konuşulan, tartışılan ve retweet edilen konuları ele aldı

Twitter, yeni bir yıla başlamadan önce yılsonunu değerlendirmek amacıyla “Twitter’da bir yıl” özetini oluşturmak için verilerini inceledi.

Twitter için 2014, Dünya Kupası, Ebola salgını ve meşhur Oscar selfie’si yılı oldu. Türkiye’de ise yine Dünya Kupası, futbol liginde yaşanan heyecanlı maçlar ve Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi önemli olaylar Twitter’a damgasını vurdu.

Türkiye’de en çok konuşulan önemli anlar

Türkiye’de Twitter’ın kullanımı politik haber takibi üzerine olsa da, bu trend yerini futbola bıraktı.

2014 Dünya Kupası, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok tweet atılan konu olarak tarihe geçti. Özellikle 8 Temmuz 2014’te yapılan Almanya- Brezilya karşılaştırması Türkiye’de en çok konuşulan konu olarak ilk sıradaki yerini aldı. İkinci sırada, 10 Ekim’de Euro 2016 elemeleri için evimizde yapılan ilk Milli maç olan ve 2-1 mağlubiyet aldığımız Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçı oldu. Diğer en çok konuşulan karşılaşmalar ise Fenerbahçe- Galatasaray derbisi (25 Ağustos) ve Fenerbahçe- Sivasspor (26 Eylül) karşılaşması oldu.

2014, Türkiye için yoğun ve birçok önemli olayın yaşandığı bir yıl oldu. 2014’te yapılan ve ilk kez halkoyuyla belirlenen Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Başbakanlık değişimi bu önemli olaylardan birkaçı olarak tarihe geçti.

Dünya genelinde popüler tweet’leri ve en etkili anları 2014.twitter.com adresinden inceleyebilirsiniz.