Skip to main content

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının giderek yaygınlaşması ile birlikte interneti mobilden kullanma oranları da hızlı bir şekilde artıyor

Akıllı telefon ve tablet kullanan kitlenin genişlemesi ile birlikte mobil internet trafiği bilgisayarların internette yarattığı trafik ile yarışır hale geldi. Akıllı telefonlar ve tabletler ile birlikte kullanıcılar; sinemadan, hastaneye, restorandan benzin istasyonuna varıncaya kadar her türlü bilgiye mobil aramalar üzerinden ulaşmaya başladı.

2014’te mobil arama oranı yüzde 41’e çıktı

Dijital firma rehberi Yellow Pages Türkiye verilerine göre 2014 yılında mobil cihazlardan yapılan aramalar arttı. Geçtiğimiz yıl kullanıcılar YellowPages.com.tr üzerinde yayınlanan firmaları yüzde 18 oranında mobil telefonlar ve tabletlerden ararken, 2014 yıl sonu itibarıyla bu oran yüzde 41’e çıktı.

Mobil ortamda en çok restoran aranıyor

Mobil kullanımının artması ile birlikte kullanıcıların arama alışkanlıkları da değişti. Bilgisayardan arama yapmak yerine akıllı telefon ve tabletlerden arama yapmaya başlayan kullanıcılar, firmalar ve kurumları da bu değişikliğe ayak uydurmak zorunda bıraktı. Aylık ortalama 4 milyon firma aramasına cevap veren Yellow Pages Türkiye verilerine göre akıllı telefon ve tabletlerden en çok aranılan kategoriler arasında restoran, giyim, ayakkabı, çanta mağazaları ile devlet daireleri ve bakanlıklar yer alıyor.