Skip to main content

Hasan Aslanoba’ya göre, 2013 internet girişimciliği için çok olumlu gelişmelerin gerçekleştiği bir yıl oldu.

Aslanoba Capital Kurucusu Hasan Aslanoba Digital Age Almanak sayısında 2013’te Türkiye internet sektörü girişimci-yatırımcı pazarını kaleme aldı. 

Mobil uygulama olarak desteklediğim girişimlerden biri Bitaksi. Bitaksi yolcularla taksileri tek bir tuşla birleştiren çok başarılı bir akıllı telefon uygulaması. Hem taksicilere ek müşteri, hem yolculara daha kolay ve kaliteli taksilere ulaşma imkanı tanıyan Bitaksi, Ekim ayında başlattığı kredi kartıyla akıllı telefon üzerinden ödeme özelliği ile beraber ciddi bir büyüme ivmesi yakaladı. Bir kaç yıl sonra sadece İstanbul’da değil, bütün Türkiye’de taksilerin çoğunluğunun Bitaksi üzerinden çağrıldığı bir yapı oluşursa şaşırmam.

Pazaryeri modelini takip eden Türkiye’deki en başarılı girişimlerden biri Hemenkiralık. Haziran 2013’de yatırım yaptığım Hemenkiralık kısa dönem konaklama arayanlarla bu amaca hizmet etmek için evini açan üyelerini internet üzerinden birleştiren bir şirket. Yurtdışındaki en başarılı örneği AirBnB’nin Türkiye’deki operasyonundan bile daha büyük bir boyuta ulaşmış olan Hemenkiralık bu pazar yerinin hem arz hem talep tarafındaki oyuncuları için yarattığı büyük değerden dolayı kuruluşundan beri yakaladığı hızlı büyümeye 2014’te de devam edeceğine inanıyorum.

Kullanıcılarına değerli içerikler sunarak onları bilgilendiren ve doğru kaynaklarla temasa geçmesini sağlayan içerik siteleri arasında en çok beğendiğim girişimlerden biri yatırımını gerçekleştirdiğim Düğün.com. Adından da anlaşılabileceği gibi, Düğün.com evlenecek çiftlerin düğün planlama süreçlerinde onları geleneksel adetlerimiz konusunda bilgilendiren ve düğün mekanı, gelinlik, balayı gibi konularda doğru mecralara yönlendiren bir platform. Yılda altı yüz bin düğünün gerçekleştiği Türkiye’de hali hazırda iki yüz bin çiftin Düğün.com’u kullanması hem var olan başarıyı, hem bu başarılı performansın ciddi bir gelir kaynağına dönüştürülebileceğini gösteriyor.

Pazaryeri modelleri, listeleme platformları, mobil uygulamalar ve içerik sitelerine dikkat

Listeleme platformları arasında en önemli ciroların gerçekleştiği iki dikey olan araba ve emlak alanlarının her birinde bir yatırımım bulunuyor. Araba dikeyindeki yatırımım Taşıt bu alanda kullanıcı deneyimi ve araba galerileriyle olan kuvvetli ilişkileri bakımından kendini farklılaştırmış bir girişim. Listeleme platformlarında yurt dışı örnekleri dikey çözümlerin ön plana çıktığını gösteriyor ve Taşıt’ın bunun en güzel örneği olacağına inanıyorum.

Bu sene yaptığım yatırımların ileriki yıllarda hem yerel hem yabancı yatırımcıların ülkemize daha fazla ilgi göstermesine ve yatırım yapmasına sebep olacağına inanıyorum. Özellikle bahsettiğim pazar yeri modelleri, listeleme platformları, mobil uygulamalar, ve içerik siteleri gibi alanlarda geleneksel sektörlere göre cok daha düşük maliyetle ölçeklenebilecek şirketler 2014‘ten itibaren daha sık olarak karşımıza çıkıp daha hızlı büyüyecekler.