Skip to main content

Kaspersky Lab tarafından yaptırılan araştırma, 2013’te küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha fazla risk altında bulunduğunu açığa çıkarıyor Kaspersky Lab için B2B International tarafından yapılan ‘Küresel IT Güvenliği Riskleri Anketi’…

Kaspersky Lab tarafından yaptırılan araştırma, 2013’te küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha fazla risk altında bulunduğunu açığa çıkarıyor
Kaspersky Lab için B2B International tarafından yapılan ‘Küresel IT Güvenliği Riskleri Anketi’ 2013 yılında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin virüslere, internet solucanlarına, ajan yazılımlara ve diğer zararlı yazılımlara daha açık durumda olacağını ortaya koyuyor. 
Rakamlar, geçen yılın verilerine dayanarak 2013’te tehditlerin radarında KOBİ’lerin olacağını ispatlıyor. Araştırmaya göre, son 12 ayda, küçük ölçekli işletmelerin yüzde 63’ünün ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 60’ının ağlarında zararlı yazılımlarla karşılaşıldı. Büyük şirketler ise, kurumsal bilgi sızdırma, kimlik dolandırıcılığı ve DDoS saldırıları gibi diğer saldırı tiplerinden daha fazla sıkıntı çekiyor.
Aynı araştırma, küçük ve orta çaplı işletmelerin, büyük çaplı olanlara kıyasla güvenlik önlemlerinden daha az faydalandıklarını ortaya koyuyor. Küçük işletmelerin yüzde 19’u ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 15’i, en az bir saldırıdan sonra güvenlik önlemine ihtiyaç duyduğunu fark ediyor. 
‘Küresel IT Güvenliği Riskleri’ anketi, 22 farklı ülkeden 3 bin 300 güvenlik uzmanının katılımıyla gerçekleşti. Küresel IT Güvenliği Riskleri raporunun tamamına Kaspersky Lab internet sitesinden ulaşabilirsiniz.