Skip to main content

Etohum’un 2012 yılı içerisinde destek vereceği  girişimler  Etohum Zirvesi’nde duyuruldu. Etohum fonu tarafından  yatırım yapılacak  başarılı 15 girişim, başvuru yapan  3000 girişimci ve 1500 girişim arasından seçildi. Yeni ekonomiyle ilgili…

Etohum’un 2012 yılı içerisinde destek vereceği  girişimler  Etohum Zirvesi’nde duyuruldu. Etohum fonu tarafından  yatırım yapılacak  başarılı 15 girişim, başvuru yapan  3000 girişimci ve 1500 girişim arasından seçildi.

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturmayı hedefleyen Etohum, 2012 yılında yatırım yapılması planlanan 15 internet girişimcisini açıkladı. Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde duyurulan 15 girişimcinin arasında bulunan isimler şunlardan oluşuyor: Infodif, Minder, Fiyatbilir.com, Alictus, Akillibaslangic.com, Udo Games, Lastmoongames, Dekoreko.com, Apsiyon.com, Mija, Connected2.me, Lamagama, Gimora.com, Buggum, Drawium.

28 Ocak tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve Vestel Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, Bahçeşehir Üniversitesi kurucusu Enver Yücel ile yazar Stefano E. D’Anna’nın konuşmacı olarak katıldığı  Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde  açıklanan girişimciler, yatırım görüşmelerine başladı. Bunun yanı sıra bu yıl seçilen Etohum 15 girişimi, Şubat ayında Antalya Rixos Downtown Oteli’nde pek çok yabancı ve yerli yatırımcının katılımıyla yapılacak 5 günlük “Startup Turkey’” Etohum Kampı’na katılacak.

Başarılı girişimcileri yatırımcılarla buluşturarak yeni ekonominin hareketlenmesinde aktif rol oynayan Etohum, 2012 yılında, Etohum Yatırım A.Ş. ile Etohum 40’a seçilen girişimlere Şubat ve Mart ayı içerisinde yatırımlar yapacak.

2012 yılında seçilen Etohum 15 Girişimi ve Girişimcileri

Infodif: 2007 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun, sektörel tecrübeleri bulunan Kerem Çalışkan ve Salih Eren Parlakgümüş tarafından kurulan Infodif, görüntü işleme ve video analizi yazılımları geliştirmektedir. Infodif’in ürün ve çözüm ürettiği başlıca sektörler arasında askeri ve sivil güvenlik, perakende, endüstriyel otomasyon ve medikal görüntüleme alanları bulunuyor. Ar-Ge yoğunluklu çalışan bir firma olarak, bütün sektörlerin kullanabileceği gerçek zamanlı çalışan yazılım altyapıları geliştirmektedir.

Minder: ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden 2006 yılında mezun olan 3 arkadaş, Çağrı Karahan, Uğur Acar, Ahmet Engin Bayrak tarafından 2009 yılında ODTÜ Teknokent’te kurulan Minder Bilişim; yüz ifadeleri ile bilgisayar kontrolü (Mimik Projesi), beyin dalgaları ile bilgisayara komut verme ve akıllı kontrol sistemleri (P300 Projesi), yüz ifadeleri ve beyin dalgaları ile oynanan oyunlar, beyin dalgaları temelli beynin 3D görüntü oluşumu ve yorumlanması (Kahin Projesi), nöropazarlama, duygu temelli bilgisayar programları (Affective Computing), beyin dalgaları ve yüz ifadeleri ile mobil ve tablet kontrolü projelerini yürüten bir girişimdir.

Fiyatbilir.com: Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun Talat Uyarer tarafından 2011 yılında kurulan Fiyatbilir.com, üreticileri tarafından paketlenmiş market ürünlerini satan bir e-ticaret sitesidir. Pek çok farklı kategorideki ürünleri doğrudan üreticisinden alarak müşterilerine hem kampanyalı, hem de piyasa koşullarında uygun fiyatla sunmaktadır. Satın alma esnasında, ürün ile ilgili sormuş olduğu tüketim süresi soruları aracılığıyla ürünü daha bitmeden müşteriye hatırlatır, marka ve müşteri arasında dinamik bir bağ kurar.

Alictus: ODTÜ öğrencisi 3 arkadaş olan Arif Emre TAŞ, Ecem BARAN ve Onur Dilek tarafından kurulan Alictus’un ilk projesi GamePho, akıllı telefonların bilgisayar ve akıllı TV’lerde harekete duyarlı kumanda olarak kullanılmasını sağlayacak. Alictus GamePho projesi ile, konsoldaki rakiplerinin sunduklarını daha fazla kullanıcı için daha düşük maliyetlerle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmalarına Metutech – ATOM altında devam edilen GamePho sistemini kullanan oyunların internet tarayıcıları üzerinden oynanması planlanmaktadır. Arif Emre Taş ODTÜ Fizik Bölümü, Ecem Baran ODTÜ Endüstri Mühendisliği, Onur DİLEK ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nde eğitimlerine devam etmektedirler.

Akillibaslangic.com: İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun Erdem Samut tarafından kurulan Akillibaslangic.com, okul öncesi dönemdeki çocuklar için hazırlanmış eğlenceli bir gelişim ve eğitim destek sistemidir. Akademik danışmanlık ve çocuk gelişimi psikologları tarafından hazırlanan içeriklerin dışında çocuklarının gelişimi ve eğitimi ile ilgili olarak velilere belirli alanlarda (dikkat, hafıza, dil gelişimi, sanat gelişim vb.) analitik raporlar sunmaktadır.

Lastmoongames: Doğuş Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Levent Ahmet Sevgili tarafından kurulan Lastmoon Games mobil oyun geliştirme şirketidir. Kendi geliştirmiş olduğu yazılım altyapısı ile de kısa sürede hızlı oyun üretme yeteneğine sahiptir. Geliştirdiği fizik motoru ve oyun editörüyle beraber yılda 10 mobil platform oyunu geliştirmeyi hedeflemektedir. Creatures Mania ilk oyunudur. GMO Busters Apple Store’da yayınlanmıştır. Nisan ayına kadar çıkarılması planlanan 4 oyun hazır durumda bulunmaktadır.

Dekoreko.com: 2011 Mayıs ayında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan A. Elif Coşkunkan ve Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Zeynep Akın kardeşler tarafından kurulan dekoreko.com, ev dekorasyon ürünlerine odaklanan kapalı ve dikey özel alışveriş kulübüdür. Yayına geçtiği 7 aydan bu yana cirosunu çok hızlı bir şekilde artırarak e-ticaret sektöründe önemli bir çıkışı yakalamıştır.

Apsiyon.com: SaaS olarak geliştirilmiş bu internet girişimi, apartman ve site yönetimlerini kolaylaştırması ile birlikte site sakinleri arasında kapalı devre bir sosyal ağ yaratma amacını taşımaktadır. 2.000 konutta aktif olarak kullanılan site, sektörel ve yazılım tecrübeleri bulunan üç ortak Erkan Doğan, Meriç Akdamar ve Kudret Türk tarafından kurulmuştur. Meriç Akdamar Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Kudret Türk Muğla Üniversitesi Bilgisayar, Erkan Doğan ise Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur.

Mija: 2011 Mayıs ayında İTÜ Bilişim Sistemleri bölümü mezunu Dinemis Sabancıoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Küresel ve Uluslararası İlişkiler’den mezun Çiçek Çizmeci tarafından kurulan Mija, Türkiye’nin ilk bağımsız internet giyim markasıdır. Çiçek Çizmeci’nin moda konusunda akademik ve sektörel tecrübesi, Dinemis Sabancıoğlu’nun da teknoloji ve yazılım konusunda deneyimleri bulunmaktadır. Mija kendi tasarladığı ve ürettiği ürünleri, kendi web sitesi üzerinden satmaktadır. Sitenin amacı Zara ve H&M gibi bir markayı online olarak yaratmaktır.

Connected2.me: Bilkent Üniversitesi Fizik bölümü mezunu olan ve aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam eden Ozan Yerli tarafından kurulan connected2.me, insanların sizinle anonim olarak anlık iletişim kurmasını sağlayan bir web sitesidir. 2011 Ağustos ayında kurulan connected2.me 90.000 üyeye ulaşmıştır.

Lamagama: 2009 yılında ODTÜ Teknokent ATOM’da faaliyetlerine başlayan Lamagama, Bilkent Üniversitesi İktisat mezunu Nilay Yüce ve ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu Gökhan Ertem tarafından kurulmuştur. Lamagama simülasyon ve oyun teknolojileri konusunda çalışmaktadır. Halihazırda IOS, PS3 ve PS Vita platformlarında üretilmekte olan 3 oyunu olan Lamagama, önümüzdeki 3 yıl içinde bu platformlarda tanınmış bir oyun firması olma hedefiyle ilerlemektedir. Girişim, son 1.5 senedir Sony Playstation 3’ün resmi içerik sağlayıcıları arasında bulunmaktadır.

Udo Games: Şirket, Gazi Üniversite Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan arkadaşlar Andaç Altak, Gökhan Güngör, Samet Kara ve Türker Karahan tarafından 2009 yılında oyun geliştirme amaçlı kuruldu. 2011 yılı içerisinde Eren Albayrak ve Şeref Akyüz isimli takım arkadaşlarıyla birlikte ODTÜ Teknokent ATOM bünyesine 4 proje ile kabul edilen Udo Games ekibi, oyun geliştirme çalışmalarına ODTÜ Teknokent bünyesinde mobil oyunlar geliştirerek devam ediyor. Başarı Mobile firması ile “Indiroid” isimli android markete mobil oyunlar geliştiren ekibin, “Sokak Basketbolu” ve “ Hoppara” adındaki android tabanlı mobil oyunları yayınlamıştır.

Gimora.com: Dünya markaları ve tasarımcılarını bir araya getiren gimora.com, bulunması zor takı ve aksesuar ürünlerinin Türkiye’ye ve yurtdışına online satışını yapmaktadır. Gimora.com’da tüm dünyadan 50’den fazla marka ve tasarımcının ürünleri sergilenmekte, Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerindeki e-ticaret siteleri üzerinden çeşitli ülkelere gönderim yapılmaktadır. Gimora.com, gemolog Murat Durguner ve IT yöneticisi Aydın Günal tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Murat Duran Durguner Bilkent Üniversitesi Bankacılık-Finans bölümünden, Aydın Günal ise Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur.

Buggum: Başkent Üniversitesi Bilgisayar bölümü mezunu Burkay Özdemir, Emre Canbazoğlu ve Başkent Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım bölümü mezunu Murat Pak tarafından kurulan Buggum, mobil ve sosyal oyunlar geliştiren bir girişimdir. Mobil ve sosyal dünyadaki bazı eksikliklerin farkına varıp bunların doldurulması amacıyla yola çıkan ekip, Buggum’u yalnızca bir oyun geliştirici şirket olarak değil, ama aynı zamanda bir sosyal – mobile eğlence firması olarak da konumlandırmayı amaçlamaktadır. Şirketin şu anda geliştirdiği iOS ve sosyal medya oyunları bulunuyor.

Drawium: Web geliştiricileri için kullanıcılarının dikkatini kanalize edebilme yeteneği sağlayan bir takım çantasıdır. Seçkin Can Şahin ve Özgür Saygın Bican tarafından kurulmuştur. Seçkin Can Şahin ODTÜ Bilgisayar ve Matematik bölümlerinde son sınıfta okumaktadır. Özgür Saygın Bican ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde anadal ve aynı üniversitenin Psikoloji bölümünde de yandal yaparak eğitimine devam etmektedir.