Skip to main content

Design Taxi, bu yıl içerisinde gıdadan teknolojiye farklı kategorilerde kırılan dünya rekorlarını paylaştı. On başlıkta toplanan 2012’de gerçekleşen ilk’lere bir göz atalım. 1. Instagram’da yapılan ilk müzik videosu  Meksika merkezli…

Design Taxi, bu yıl içerisinde gıdadan teknolojiye farklı kategorilerde kırılan dünya rekorlarını paylaştı. On başlıkta toplanan 2012’de gerçekleşen ilk’lere bir göz atalım.
1. Instagram’da yapılan ilk müzik videosu 
Meksika merkezli grup ‘The Plastics Revolution’ tamamen Instagram üzerinde yapılan dünyanın ilk müzik videosunu oluşturdu. Bin 905 adet fotoğrafın yer aldığı video klip, stop motion yöntemiyle çekildi.


2. Dünyanın en büyük en etli sandviçi
İngiliz şef Tristan Welch, dünyanın en etli sandviçini yaptı. 41 farklı çeşit etin yer aldığı dev sandviç yaklaşık olarak 63,5 cm yüksekliğinde, 60,96 cm genişliğinde ve 10 kg ağırlığında. Sandviçi yemenin 10 saatten fazla zamanı aldığı söyleniyor. 

3. Kahve çekirdeğinden yapılan dünyanın en büyük duvar resmi 
Rus heykeltraş Arkady Kim, kahve çekirdeklerini kullanarak, dünyanın en büyük duvar resmini yaptı. Bir milyon kahve çekirdeğinin farklı tonlarını kullandığı duvar resminde, kahve çekirdeklerini tek tek yapıştırdı. Yaklaşık 178 kg ağırlığında olan bu çalışma 30 metre karelik alanı kaplıyor. 
4. Dünyanın en büyük QR kodu 
Kanada’da Kraay Ailesi Çiftliği dünyanın en büyük QR kodunu oluşturdu. Mısır tarlasında 29 bin metre karelik alana yayılan kod, akıllı bir telefon ile taranılabiliyor. Aile üyeleri helikopterle bu QR kodu tarayıp çalışıp çalışmadığını test ettiler. 

5. Dünyanın en büyük çikolata heykeli 
Kaliforniya’da çikolata alanında uzmanlaşan Qzina firmasının çalışanları, yaklaşık 8 kg ağırlığında dünyanın en büyük çikolata heykelini yaptı. Heykel, çikolatanın kökeninde büyük rolü olan Mayaların antik Maya Tapınağı’ndan esinlenilerek oluşturuldu. Heykeli tamamlamak 400 saatten fazlasını aldı. 

6. Dünyanın en pahalı kamera lensi
Dünyanın en pahalı kamera merceği olarak bilinen Leica DPT-Telyt-R 1:5,6 / 1600mm’nin sahibi Katar’dan bir fotoğraf meraklısı. Yaklaşık olarak 2 milyon 64 bin dolar değerinde olan lens 1,2 m uzunluğunda, 42 cm genişliğinde ve 60 kg ağırlığında. 7. Örgüyü kullanan dünyanın ilk gerilla sokak sanatçısı
New York merkezli Polonyalı sanatçı Agata Oleksiak, örgüyü malzeme olarak kullanan dünyanın ilk gerilla sokak sanatçısı ünvanını aldı. Çalışmaları New York ve Londra’da yer aldı. 

8. Dünyanın ilk yenilebilir helyum balonu
Chicago’da bir restorantta şefler, yenilebilir helyum balonu oluşturdu. Şekerle şekillenen balonlar helyum gazı ile şişirildi. 9. Dünyanın en uzun Mohawk’ı
Japonya merkezli bir moda tasarımcısı, dünyanın en uzun Mohawk stilinde saça sahip. Yaklaşık bir metre boyunda olan bu saçı dik tutmak için bir kutu jel ve 3 kutu saç spreyi kullanıldı.


10. Dünyanın en kötü oteli
Amsterdam’da pek tanınmayan bir uygun fiyatlı bir otel olan ‘Hans Brinker Budget Hostel, otelde konaklayan misafirlerini 40 yıldır hayal kırıklığına uğratmaktan ötürü gurur duyduğunu açıkladı. Potansiyel gıda zehirlenmesini dahil eden olumsuzluklar için müşterilerini uyararak ilginç bir tanıtım modelini deneyen otel, komik reklam sloganlarını konu edinen posterlerini paylaştı.