Skip to main content

Artık öğrenmek istedikleriniz şeyleri artık kısa süre içinde daha kolay uygulamaya alabilirsiniz.

Ukulele çalmayı, program yazılımlarını oluşturmayı veya rüzgâr sörfünü öğrenmek planlarınız arasında mı? Eğer öyleyse, artık edinmek istediğiniz becerileri düzenli çalışmayla tahmin ettiğinizden daha kısa bir sürede öğrenebilirsiniz.

Wired dergisinin Aralık sayısında yer verilen ‘How to learn a new skill in 20 hours’ yazısında yeni öğrenme yönteminin beş aşamasına yer veriliyor. Amerikalı yazar Josh Kaufman’ın son kitabı ‘The First 20 Hours: How to Learn Anything… Fast’ta yeni bir becerinin düşünülenden daha kısa zaman içinde edinilebileceğinden bahsediyor.

Kaufma’ın kitabında yer verdiği beceri kazanmanın beş aşaması:

Hedefinizi belirleyin

Kaufman, belirlenen zaman içinde tek bir beceriye odaklanmanın ve sonrasında gerçekçi hedefler koyulması gerektiğini ifade ediyor.
“Örneğin eğer golf öğreniyorsanız, 20 saat sonrasında PGA turunda olmak bir işe yaramayacaktır. Ancak birini nasıl kızdırabileceğinizi makul bir şekilde öğrenmeyi ise 20 saat içinde gerçekleştirebilirsiniz.”

Çözümleyin

“Beceri olarak düşündüğümüz çoğu şey aslında birer beceri olmayıp; daha küçük şeylerin bir araya gelmesi anlamına geliyor.” ifadesini kullanan Kaufman, yeni bir dil öğrenmenin de bir beceri olmadığını söylüyor.
“Seçtiğiniz aktiviteyi iki ya da üç alt gruba ayırın. Daha küçük hedeflere ulaşmak için yola çıkmak, daha üstesinden gelinebilir bir durum oluşturuyor. Bu şekilde her şeyi bir anda öğrenmeye çalışmaktansa adım adım daha kontrollü ilerlenebilir.”

Araştırın

“Başlamak için yeterince araştırma yapın. Ancak bu süreyi yapmak istediğinizi erteleyecek kadar uzun tutmayın.” önerisinde bulunan Kaufman, yapılması gerekenleri adım adım anlatıyor:

“Başlamadan önce beceri üzerine okumalarda bir ya da iki saat zaman ayırın. Bir kitabı detaylı olarak ele almaktansa beş kitabı hızlı bir şekilde gözden geçirin.
Edinmek istediğiniz becerinizle ilgili çalışmalarınızda hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı öğrenmek için ‘bir bilene’ danışın.”

Sadece yapın

Aslında bir işe odaklanmak, genellikle en zor adım oluyor. Bu yüzden Kaufman, TV, telefonunuzu ve interneti kapatmanız önerisinde bulunuyor. Sonrasında ise başlamak için enerji isteyen şeylerden uzak durulması gerektiği üzerinde duruyor. “Gitar kendi kılıfındaysa çalışmayı pek tercih etmezken; kılıf dışında sabit bir yerde durduğu zaman gitar üzerinde daha çok çalışırsınız.” örneğini veriyor.

Söz verin

“En az 20 saatlik çalışma öncesinde kendinize bir söz verin.”
Bir planı uygulamanın en iyi yolunun az ve sık yapmak olduğunu ifade eden Kaufman, “Bir ay içinde günde 45 dakika ayırsanız 20 saate ulaşırsınız.” taktiğini veriyor.
Son olarak Amerikalı yazar Kaufman,”20 saati tamamladığınızda, devam etmek isteyip istemediğinize karar verin veya yeni bir aktiviteyi deneyin.” önerisinde bulunuyor.