İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 28.10.2014 - 14:13

19 teknoloji şirket adının hikâyesi

19 teknoloji şirketi günümüzdeki isimlerine nasıl ulaştı?

Nintendo

Nintendo kelimesnin hikâyesi ise diğerlerinden daha farklı. Gerçek anlamını tam olarak öğrenemeyebilirsiniz. Buna hazırlıklı olun.

Nintendo’nun Japonca anlamının “şansı kadere bırak” olduğu bilinir.

Ancak Florent Gorges’in kaleme aldığı The History of Nintendo (1889-1980 – From Playing Cards to Game & Watch ) kitabında yapılan bu yorumun yanlış olabileceğine dikkat çekiyor. Onun yerine şirket orjinlerinin 19’uncu yüzyılın sonunda (1889’da)Hanafuda oyun kartı üreticisine dayandırılabileceği belirtiliyor. Hanafuda, kelimenin tam anlamıyla “çiçek kartları” olarak çevriliyor.

Peki bunun Nintendo ile ne ilgisi var?

Kitaba göre; şirket, daha ucuz kartları piyasaya sunmayı planlıyordu ve ürün adı olarak da Tengu’da karar kıldı. Tengu da (büyük burunlarıyla tasvir edilir) mitolojik Japon halkını simgeliyor.

Nintendo oyun kartları

İngilizceye çevrildiğinde burun anlamına gelen kelime (Hana), çiçek anlamına gelen kelime (Hana) ile aynı.

Buradan yola çıkarak; Nintendo tarihi, Nintendo’nun “ücretsiz hanafuda’nın tapınağı” anlamına geldiğini belirtiyor. Japon kentleri Osaka ve Kyoto’yu ziyaret edenlerin de kumar oynama isteğini açığa çıkardığı söyleniyor.

Konuya ilişkin ilginç bir özet yapan Kotaku sitesi, Hiroshi Yamauchi’nin (şirketin kurucusunun büyük torunu) bile ismin arkasındaki asıl gerçeği tam olarak bilmediğine yer veriyor. Ancak ‘birinin şansını kaderin ellerine bırakmak’, sözü bu duruma uygun bir açıklama getiriyor.

1933 yılında resmi olarak Yamauchi Nintendo & Co. olarak kurulan şirket, 1951 yılında Nintendo Playing Card Co. (son olarak Nintendo Co. adından önce) adını aldı.

1963’te oyun kartlarının yanında oyunlar yapmaya başladı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20