İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 28.10.2014 - 14:13

19 teknoloji şirket adının hikâyesi

19 teknoloji şirketi günümüzdeki isimlerine nasıl ulaştı?

Amazon

Amazon’un adı neredeyse Cadabra (büyücülerin kullandığı düşünülen tabir abracadabra’dan) olarak kalıyordu. Bezos, kendi kitap perakende satış sitesinin sihir gibi çok hızlı ve kolay olmasını arzuluyordu.

1994 yılında Jeff Bezos, bu isimle şirketi kurdu. Ancak site, online’da yayına 1995’te Amazon adı altında başladı. Amazon da adını en büyük nehir Amazon Nehri’nden alıyor.

Açıkçası Bezos’un kuracağı şirket için büyük hedefleri vardı.

İsim değişikliğindeki neden ise insanların cadabra.com’u cadaver.com olarak yanlış anlayabilecekleri yönündeki haklı korkudan kaynaklanıyordu. (Kaynak: Ann Byers’ın kaleme aldığı Jeff Bezos: The Founder of Amazon.com)

Amazon’un Santa Clara ofisi 

Businessweek’ten Brad Stone’un kaleme aldığı ‘The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon’ kitabı da masaya yatırılan bir başka ismin relentless.com olduğu yönünde bir ifadeye yer veriyor.

Kitaptaki haliyle;
“Bezos ve eşi, site adı olarak bir başka seçeneği daha düşünüyordu: Relentless.com. Arkadaşları, bu ismin kulağa hoş gelmediğini söyledi. Ancak; bu isimle ilgili bir şey Bezos’un ilgisini çekmiş olmalı. Bezos, Eylül 1994’te URL’yi kaydettirdi ve bu ismi korumaya devam etti.”

Whois sitesi de sitenin bugün de Amazon’un sitesiyle bağlantılı durumda. Ayrıca bu link’e tıklandığında Amazon’un ana sayfasına yönlendiriliyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20