Skip to main content

Apple fabrikalarındaki olumsuz çalışma koşulları Change.org sitesinde bir kampanyanın başlatılmasına yol açtı. Çin’deki fabrikalarında işçilerini oldukça zor ve tehlikeli koşullarda çalıştırdıkları iddia edilen Apple şirketine, 155 bin ‘Değişim’ imzası ile…

Apple fabrikalarındaki olumsuz çalışma koşulları Change.org sitesinde bir kampanyanın başlatılmasına yol açtı. Çin’deki fabrikalarında işçilerini oldukça zor ve tehlikeli koşullarda çalıştırdıkları iddia edilen Apple şirketine, 155 bin ‘Değişim’ imzası ile şirket çalışanları adına güven stratejisi üretmesi çağrısında bulunuluyor.

Bunun yanı sıra farklı bir imza kampanyası olan ‘SumofUs’ ya da ‘Hepimizin toplamı’ belgesi, özel olarak iPhone 5 telefonunun ‘etik’ olarak üretilmesi için 43 bin imza topladı. Kampanyanın direktörü Taren Stinebrickner-Kauffman konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Foxconn’da Apple ürünü üretirken can veren ve ya zarar gören her işçinin ahlaki sorumluluğu Tim Cook’a aittir.”

Apple’ın dış ülkelerdeki fabrikalarda çalıştırdığı işçiler ile ilgili haberler ilk olarak 2 yıl önce 137 işçinin ürettikleri ürünler için kullanılan zararlı kimyasallar yüzünden zehirlenmeleri sonucunda tepkilere yol açmıştı. 1,2 milyar işçinin çalıştığı ve Apple ürünleri üreten Foxconn’da ise geçtiğimiz 2 yıl içinde 18 işçi intihar etmişti.

İşçilerin çalışma koşulları ile ilgili başlatılan kampanyalar ise Apple CEO’su Tim Cook’un bir açıklama yapmasına sebebiyet verdi. Cook, ‘gerçekleşen her kaza bizim için büyük bir endişe kaynağıdır ve çalışma koşulları ile ilgili mevzular da endişe sebebidir’ dedi.

Haber kaynak: bbc.com