ETKİNLİK

DigitalAge | 16.01.2015 - 17:23

12. eTürkiye Ödülleri TBMM’de sahiplerini buldu

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından 12. “eTürkiye (eTR) Ödülleri”nin kazananları belirlendi

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen “12. e Türkiye (eTR) Ödülleri” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

eTR ödülleri ile örnek e-Devlet uygulamalarına dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenip özendirilmesi ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşması hedefleniyor.

Bu yıl 12’ncisi gerçekleşen eTR Ödülleri toplantısında bir konuşma gerçekleştiren TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı şu ifadeleri kullandı:

E-dönüşümde Türkiye olarak iyi yerlere geldik. e-Devlet Kapısı rakamlarına baktığımızda 2008-2014 arasında 19 milyona yakın kullanıcı yaratması, sayısı bine yaklaşan ayrı hizmet sunması, büyük bir başarı. Bu vizyon paralelinde hükümetimizin, 2015-2019 arasını kapsayacak bir Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı hazırlama kararını da büyük bir memnuniyetle karşıladık.

TÜSİAD Bilgi Toplumu, Bilgi-İletişim Teknolojileri ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Esin Güral Argat gerçekleştirdiği konuşmada şunları söyledi:

e-Dönüşüm sürecinde vatandaşların aktif rol almasının sağlanması ve e-Katılımın desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Vatandaşlarla birebir etkileşim halinde olan yerel yönetimlerin, süreçlerde ve uygulamalarda daha aktif olarak yer alması, eDevlet politikalarının başarıya ulaşmasına şüphesiz ivme katacak.”

Konuşmaların ardından, “Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler”, “Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler”, “Kamudan Kamuya e-Hizmetler” ve ”Yerel Yönetimler” kategorilerinde finalde kalan 20 projeden kazananlar, jürinin yaptığı elektronik oylama ile belirlendi.

12’nci eTR Ödülleri’ni kazananlar

“Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler”de

  • “Kamudan Kamuya eHizmetler”/ ” İçişleri Bakanlığı Bilgi Işlem Dairesi Baskanlığı” – “E-Otoban Projesi
  • “Kamudan İş Dünyasına eHizmetler” / “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı” – “Çevrimiçi Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetim Sistemi
  • “Kamudan Vatandaşa eHizmetler” / “Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü” – “Mobil Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması” projeleri ödül kazandı.

“Yerel Yönetimlere Yönelik Kategoriler”de

  • “Küçük Ölçekli Belediye” kategorisinde ödüle hak kazanan kurum “Seferihisar Belediyesi”- “SEFERIKART Uygulaması
  • “Orta Ölçekli Belediye” / “Şahinbey Belediyesi” – “Açık Veri Portalı
  • “Büyük Ölçekli Belediye” / “IETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü” – “Interaktif Yolcu Bilgilendirme Sistemi”projeleri ödüle layık görüldü.

Öte yandan, eDevlet uygulamaları ile örnek olan veya örnek teşkil edebilecek uygulamalara verilen “eTR Yürütme Kurulu Özel Ödülü” “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü” – “eSendika” projesine verilirken “İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Müdürlüğü” – “112 Acil Çağrı Merkezi” projesi “Vodafone Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Ayrıca, önceki yıllarda eTR ödülü almış olan projelerin gelişimlerinin takip edilmesi ve projelerin kazanımlarının değerlendirilmesi sonucunda TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü” – “Orman Yangın Erken Uyarı Sistemi (OYEUS)”ne “En İyi Gelişim Gösteren Proje” ödülü verildi.

Fotoğraf: TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı