TEKNOLOJİ

Tuğba Yalçın | 30.09.2014 - 15:11

Telefonunuzdaki seksi fotoğrafları 7 uygulama ile gizleyebilirsiniz

Bu uygulamalar sayesinde özel fotoğraflarınızı kolaylıkla gizleyebilirsiniz

Son dönemde Cloud’ın hacklenmesiyle ünlü isimlerin nü fotoğraflarının internete düşmesi sosyal medyada büyük ses getirdi. Kullanıcıların tedirgin olmadan akıllı telefonlarıyla özel fotoğraflar çekmeye devam etmesi için iOS ve Android’te bulunan uygulamaları sizler için derledik.

Private Photo Vault

iOS’tan ücretsiz indirilebilen bu uygulama özel fotoğrafları albümler halinde saklayıp şifreleme imkanı sağlıyor. Böylelikle uygulamaya girmeden önce şifreyi doğru girmek gerekiyor. Şifrenin yanlış girilmesi durumunda uygulama gizlice deneyen kişinin fotoğrafını çekip lokasyonunu belirleyebiliyor.

Gallery Lock Lite

Android mağazadan indirilebilen uygulama diğer uygulamalardan farklı. Uygulamada bulunan ikon ‘stealth mode’ ile telefonun ekranında gizlenebiliyor. Uygulamaya girmek isteyen kişi şifreyi 3 kere deneyip başarısız olursa kişinin ön kamera ile fotoğrafı çekilip paylaşılıyor.

Best Secret Folder

Gizli fotoğrafları saklamaya yarayan bir diğer uygulama Best Secret Folder. Kullanıcılar uygulamayı indirip bir şifre belirleyip mail adresini tanımlıyorlar. Diğer uygulamalarda olduğu gibi Best Secret Folder’da da kurcalamak isteyen meraklıların fotoğrafı çekilip lokasyonunu belirleniyor. Ayrıca aplikasyon fotoğrafları cloud, e-mail, Dropbox ve Google Drive’a iletebiliyor.

KeepSafe

Diğerlerine göre daha basit bir uygulama olan KeepSafe şifre ile korunuyor. Uygulama fotoğrafları taşıdıktan sonra telefonun kendi hafızasından silmeniz için hatırlatma yapıyor. Çünkü uygulama otomatik olarak silmiyor. Uygulama iOS ve Android indirilebilir durumda.

KYMS

Uygulamanın ikonu hesap makinesini andırarak gizlilik sağlıyor. Uygulamaya giriş yapıldığında 4 haneli şifre giriliyor. Uygulamada fotoğraf, Word dosyası, Power Point dosyaları saklanabiliyor. Bilgisayardaki kamerayı, Wi-Fi bağlantısını da destekliyor. Dolayısıyla eşleştirme kolay oluyor.

Vaulty

Andoid’ten indirilebilen uygulama ile galeriye şifreyle giriş yapılıyor. Uygulama fotoğrafları düzenlemeye, filtrelemeye de yardımcı oluyor. Telefonu kaybetme durumunda uygulama gizli fotoğrafları kurtarma imkânı sağlıyor.

PhotoVault

Uygulamada özel ve açık galeri özelliği bulunuyor. Böylece açık galeriye herkes ulaşabiliyorken public mod’a alındığında diğer kişiler fotoğraflara ulaşamıyor. Google Play’den indirilebilen uygulama 1,50 dolar ücret karşılığında indirilebiliyor.

Kaynak: Mashable

Fotoğraf: Mashable