ETKİNLİK

Tuğba Yalçın | 05.02.2014 - 15:03

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2014’te finalde iki Türk yarışıyor

166 ülkeden 140 bine yakın başvuru toplandığı yarışma 30 Nisan’da Londra’da düzenlenecek.

‘Yılın Fotoğrafçısı’ ve 25 bin dolarlık büyük ödülün yanı sıra dünyanın dört bir yanından fotoğrafçılarla tanışmak ve Sony’den profesyonel fotoğraf ekipmanları kazanma şansını yakalamak üzere yarışacak adayların final listesi ise bugün açıklandı. 166 farklı ülkeden fotoğrafçıların sunduğu 140 bine yakın fotoğraf, ödüllerin yedi yıllık tarihinde ulaştığı en yüksek katılımcı sayısını temsil ediyor. Jüri üyeleri, yarışmaya katılan son 12 aya ait fotoğraflar arasından uluslararası çağdaş fotoğrafçılığın en iyi örneklerini temsil eden eklektik bir kısa liste seçti.

İki Türk fotoğrafçı, ödülün tüm fotoğrafçılık meraklılarına yönelik hazırlanan ve tek bir fotoğraf baz alınarak belirlenen Açık yarışmasında finale kaldı. Finale kalan yarışmacılar Geliştirilmiş kategorisinde Murat Germen ve Gülümseme kategorisinde Alpay Erdem oldu. Bunların yanı sıra Türk fotoğrafçılar tarafından çekilen üç fotoğraf da on Açık kategoride övgüye değer bulundu.

Finale kalan fotoğrafların hepsi 1-18 Mayıs tarihleri arasında Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi 2014 kapsamında Londra’daki Somerset House’da sergilenecek. Nihai baskılar, ödüllerin baskı sponsoru Metro Imaging tarafından üretilecek. Biletler bugün itibariyle şuradan temin edilebiliyor.

Fotoğraf: Alpay Erdem