UYGULAMA & YAZILIM

Sedef Sezgin | 03.02.2014 - 17:36

Şaşırtan iPhone patlamalarına karşı ne gibi önlemler alınabilir?

Geçtiğimiz günlerde Amerika'da ve Çek Cumhuriyeti'nde iki iPhone'un daha batarya problemi nedeniyle patladığı kaydedildi.

Geçtiğimiz yaz Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu (CPSC) ve Underwriter Laboratories tarafından iPhone’ların oldukça güvenli olduğuna dair rapor verilmiş olsa da farklı sebeplerden kaynaklanan iPhone kazalarının sayısı artıyor.

Maine eyaletinde geçen birinci olayda iPhone’unu arka cebine koyan bir kız öğrenci otururken patlama sesiyle yerinden kalktı. Fazla ısınma dolayısıyla patlayan ve dumanlar çıkan iPhone’un fazla baskı nedeniyle bataryasının ısınıp kısa devre yaptığı kaydedildi.

Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleşen ikinci olayda ise iPhone 3G sahibi iki kişi telefonlarının patlamadığını ancak şişerek ikiye ayrıldığını ifade etti. Bu durumun sebebiyse cihazların içindeki lityum iyonları içeren bataryaların şişerek iki katı büyüklüğe ulaşmasıydı.

Apple kazalarla ilgili araştırma yaptığı belirtildi. Peki, bu tür beklenmedik olaylara karşı nasıl önlem alabiliriz? Akıllı telefonların bataryalarının kısa devre yapmasına sebep olabilecek üç ana durum bulunuyor. Bunlar, fazla ısınma, fazla şarj etme ve cihazın fazla baskı ya da ağırlık altında kalması. Bu durumlardan herhangi biri oluştuğunda cihaz kısa devre sonucu patlayabiliyor. Ancak bu patlamaların milyonlarca akıllı telefondan yalnızca birkaç yüzünde oluştuğunu da ifade etmekte fayda var.

Böyle kazalara karşı önlem almak için telefonunuzu arka cebinizden uzak tutun, günlerce şarja takılı bırakmayın ve telefonunuzla uyumlu orijinal şarjları kullanın.

Kaynak: Digital Trends