ETKİNLİK

Sedef Sezgin | 11.02.2014 - 13:47

Reddit kullanıcıları sordu, Bill Gates cevapladı

Bill Gates, Reddit'te düzenlenen AMA (Ask me Anything) etkinliğinde hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, Reddit tarafından düzenlenen ‘Ask Me Anything’ etkinliğine katılarak platformun kullanıcılarından gelen soruları yanıtladı. Gates’in platformda daha önce etkinliğe katılan ünlülerden daha fazla vakit geçirmesi ve daha fazla sayıda soru cevaplaması dikkat çekti.

En sevdiği kitabın hangisi olduğu sorulan Gates, “Bence geçtiğimiz on yılın en iyi kitabı Steven Pinker’ın yazdığı The Better Angels of our Nature. Uzun bir kitap ama zamanla şiddetin ve ayrımcılığın nasıl azaldığını incelikle işliyor. Okuduğum birçok kitabın incelemesini  gatesnotes.com‘da yayınlıyorum.” cevabını verdi.

Bir Reddit kullanıcısı Gates’e “Sizi en çok keyiflendiren en ucuz zevkiniz nedir?” sorusunu yöneltti. Gates soruyu,  “Çocuklar. Ucuz çizburgerler. İnternette yayınlanan kurslar…” şeklinde yanıtladı. İstemeden aldığınız en pahalı şey nedir sorusuna ise “Uçağım.” yanıtını verdi.

İnternet ortamındaki özgürlük ve kısıtlamalarla ilgili bir soruya Gates, “İnternet üzerinden ulaşabildiğimiz paralı ve parasız birçok hizmet var. Çok pahalı olan uygulamaların bile bedava deneme versiyonları oluyor. Ancak parasız ulaşılabilen kimi uygulamaların da kullanıcılardan belli hizmetler için ödeme talep ettiği biliniyor. İkinci konu da anonimlik ve gerçek kimliklerimizi kullanma arasındaki çelişki. Ancak bu çelişki sürecek çünkü internette bazen anonim olmaya bazen de kimliğimizi kullanmaya ihtiyacımız var. Kimlik konusunda kaydedilen gelişmelerin bu kadar az olmasına şaşırıyorum.” diye cevap verdi.

Etkinliğin devamında Gates, en sevdiği video oyununun sorulması üzerine favori bir oyununun olmadığı ancak Halo oyununu bir ara oynadığını ifade etti. Ünlü isim Microsoft’u kurmasaydınız ne yapıyor olurdunuz sorusunda ise hukuk ya da matematik alanlarına yoğunlaşmış olabileceğini, babasının da avukat olduğunu ifade etti.

Etkinlik sayesinde Gates’in Microsoft’un Surface Pro 2 tabletini kullandığı da ortaya çıkmış oldu.