PLUS

Sedef Sezgin | 26.02.2014 - 16:01

Oscar ödülleriyle ilgili en şaşırtıcı gerçekler

Bu yıl 2 Mart'ta gerçekleşecek olan Oscar ödül töreniyle ilgili bilinmeyen gerçekleri sizin için derledik.

Oscar Ödül Töreni bu yıl 2 Mart’ta gerçekleşiyor. Adaylar ve kimlerin bu yıl ödüle uzanacağı uzun süredir sosyal medyada çok konuşuluyor. Oscar Ödül Töreni’nde her yıl yaşananlarla ilgili bilmediğimiz pek çok gerçek var. İşte onlardan bazıları:

– Oscar kazananlar ödüllerini satmak isterse satış teklifini önce Akademi’ye yapmaları gerekiyor. Satış fiyatının ise yalnızca 1 dolar olduğu dedikoduları dolaşıyor.

-Yaklaşık 6000 akademi üyesi bulunuyor. Bu üyeler arasında oyuncular Oscar kazanmasını istedikleri oyuncu adayları için, yönetmenler ise Oscar kazanmasını istedikleri yönetmenler için oy kullanabiliyor. En iyi film ödülü için Akademi adayakamlarının tümü oy kullanabiliyor.

-O yılın Ocak ayının sonunda tüm oylar kullanılmış oluyor.

-Sonuçlar büyük günden bir hafta önce açıklanmaya hazır hale getirilerek sınıflandırılıyor.

-Ödül Töreni öncesinde yalnızca iki kişi sonuçları biliyor.

-Törenin gerçekleştiği salonun her an dolu görünmesi için ünlüler herhangi birşey için koltuklarından ayrıldığında onların yerini doldurması için insanlar kiralanıyor. Bu kişiler sadece oturarak o gece 125 dolar kazanabiliyor.

-Oscar resepsiyonunda 1000 yengeç, 18 kilo havyar, 1200 şişe şampanya, 1200 istiridye, 8 kilo yenilebilir altın tozla yapılan Oscar heykeli şekli verilmiş 4000 çikolata tüketiliyor.

-İlk Akademi Ödülleri Töreni 1929 yılında gerçekleştirilmiş, yalnızca 15 dakika sürmüş ve kayda alınmamış.

-Oscar heykelinin ismini Akademi’deki bir kütüphane çalışanının heykeli Oscar isimli amcasına benzetmesinden sonra aldığı rivayet ediliyor. Akademi Oscar ismini 1939 yılından beri resmi olarak kullanıyor.

-Akademi’nin kurallarına göre Los Angeles’ta gösterilmeyen hiçbir film Oscar için aday gösterilemiyor. Charlie Chaplin’in 1952 yılında gösterilen Limelight filmi 1972 yılında Los Angeles’ta gösterildikten sonra Oscar kazanmıştı.

-Bugüne kadar en iyi film ödülünü kazanan 85 filmden 38’i romanlardan uyarlanan filmlerden oluşuyor.

-Oscar’a en yüksek sayıda aday olan ve hiçbir ödül kazanamayan iki film var. Bunlar 11 adaylıkla hiçbir ödül alamayan 1977 yapımı The Turning Point ve 1985 yapımı The Color Purple filmi.

Kaynak: Buzzfeed + ibnlive