CİHAZLAR

Sedef Sezgin | 27.01.2014 - 17:10

oPhone teknolojisiyle kokuyla iletişim kurmak mümkün olacak

Paris merkezli bir araştırma firması, insanların kokuyla iletişim kurmasını sağlayacak yeni bir buluşa imza attı.

Duyusal pazarlamanın yükselişi devam ediyor. Markalar gittikçe insanlaşıyor ve  tüketicilerin duyularına hitap etmek için yeni arayışlar içine giriyor. Hem markaların bu arayışı hem de insanların yazılı mesajlarla iletişim kurmaktan artık sıkılmış olması yepyeni bir buluşun doğmasına yol açtı. Paris merkezli araştırma firması Le Laboratoire’ın oPhone isimli projesi kokuyla iletişim kurmayı sağlıyor.

oPhone’ların içinde oChip adı verilen çok küçük boyutta bir kartuş bulunuyor. Bu kartuşun içinde ise yüzlerce farklı koku sinyali gizli. Bu kartuşlar oPhone’lara yükleniyor ve koku çeşitleri oTracks adlı bir bluetooth uygulamasıyla bir tuşla oPhone sahibi bir  arkadaşa yollanabiliyor.

Bu yılın sonunda çıkması planlanan ürün başarılı olursa bir yanda kahve diğer yanda ekmek kokusuyla çalışmak dilediğiniz gibi koku harmonileri yaratmak mümkün olacak.  oPhone teknolojisinin kitap, film yada televizyon şovlarıyla entegre biçimde kullanılmasına yönelik çalışmalar da başlamış durumda.  Bu yeni teknoloji geliştirebilirse ilerleyen günlerde sağlık uygulamalarında kokuların rahatlatıcı etkisinden faydalanılabilir. Büyük annenizin evinize gittiğinizde kardeşinize sevdiği kurabiyelerin kokusunu yollayabilirsiniz.

Uygulamanın kullanımını hayal etmek şimdilik biraz güç olsa da Paris merkezli araştırma firması Le Laboratoire’dan uzmanlar bu teknolojinin çok yakında hayatımıza gireceğine kesin gözüyle bakıyor.

 

Kaynak: Wired