yazarlar

03.12.2018 - 14:39

Masadaki son fırsat: Çevrimiçi eğitim

Çevrimiçi öğrenme sadece birkaç yıl önce pazardaki şirketler tarafından pek dikkate alınmayan küçük bir oluşumdu. Ancak şu an inanılmaz potansiyeli olan bir endüstri.

2020’de tüm dünyadan şirketlerin yüzde 98’i çevrimiçi eğitimi kullanmayı planlıyor. Hatta, çevrimiçi öğrenme platformu Zeqr’in verilerine göre 2022 yılında çevrimiçi eğitim pazarı 19 milyar dolar büyüklüğe sahip olacak. Ayrıca veriler içerisinde bulunan şirketlerin yüzde 98’i görüntülü dersleri eğitimlerinin bir yerine koyacaklarını belirtti. Bu ekiplerini ve çalışanlarını eğitmek isteyen küçük şirketler için bulunmayacak bir fırsat.

Bugünün iş dünyasında mezun olduğunuz üniversitenin diploması veya herhangi bir yerden aldığınız eğitim yeterli değil. Sürekli ve çok hızlı değişen iş dünyasını yakalayabilmek, mevkiinizde daha verimli çalışabilmek, terfi alabilmek için sürekli olarak yeteneklerinizi güncel tutmalı ve üstüne koyarak ilerlemelisiniz. Ancak bunun da ötesinde, bu sallantılı ekonomik durum içerisinde her gün daha çok insan kariyerlerinin ortasında, planlarını değiştirip yeni alanlara atılmaya başladı. Çevrimiçi öğrenme tam olarak bu noktada devreye giriyor. Eski yetenekleri ile öğrendikleri taze bilgileri kaynaştırıp yeni kariyerlerindeki rekabette kendilerini daha avantajlı bir yere konumlandırmalarını sağlıyor.

Çevrimiçi eğitim platformlarının sayısı artıyor

Uzmanlar çevrimiçi eğitim kurslarına katılanların birçoğunun ya sektörlerinde ilerleyebilmek ya da kariyer planlarını tamamen değiştirmek ama aynı zamanda da tam zamanlı işlerine devam etmek istediklerini söylediklerini belirtiyor. Çevrimiçi öğrenme programlarının özellikle veri analizi, teknoloji ve dijital medya alanlarında, meslekî olarak uygulanabilir yetenek kazanmaya odaklanmış bir müfredatları bulunuyor.

Çevrimiçi eğitim için birçok platform bulunuyor. Udemy, en büyük önceden kaydedilmiş görüntülü ders kataloğuna sahipken, Zeqr bire bir ders sağlayan tek site konumunda. Yazılım, kreatif çalışma ve işletme konularında ise
Lynda.com popüler bir platform.

Şirketler için eğitim maliyetlerinde tasarruf fırsatı

Küreselleşen dünyanın her kesiminden çalışan barındıran bu işletmeler çalışanlarının olduğu her ülkede ofis açmanın ve bu çalışanları yüz yüze eğitmenin maliyetini farkına çoktan vardılar. Ancak çevrimiçi eğitim ve öğrenim ile bu şirketler yeni çalışanlarını eğitmeyi, bilgilerini güncel tutmayı çok düşük maliyetler ile başardı.
Çevrimiçi öğrenim öğrenciyseniz veya yeni yetenekler edinmek istiyorsanız bugünün şartlarında sizin için biçilmiş kaftan. Daha erişilebilir, daha esnek ve daha etkili bu metodu her yaştan ve her sektörden herkes kullanabilir. Çevrimiçi öğrenme ile profesyonel alanınızdaki mücadelede üst sıralara oynarken aynı zamanda kendinize bambaşka alanlarda yepyeni yetenekler kazandırabilirsiniz.

Çevrimiçi öğrenmenin yararları nelerdir?

• İstediğiniz hızda ders alıp öğrenebilmek
• Geleneksel eğitime göre yüzde 40 daha hızlı eğitim alabilmek
• Sağlayıcı ve öğrenci için düşük bütçeli olması
• 7/24 erişilebilir olması
• Bütün yaş grupları için uygun olması