yazarlar

21.07.2013 - 16:46

Google Glass’a gelene kadar..

Google melek mi, yoksa şeytan mı tartışmaları yıllardır devam eden geleneksel bir tartışma haline gelmişti, şimdilerde Glass bu tartışmaya yeni bir cephe açmış durumda

Google, sürekli yenilik peşinde koşarak, kendi kurduğu ekosistemin içindeki geliştiricilerle ve donanım üreticileriyle birlikte hayatımıza yeni araçlar ve cihazlar katmaya devam ediyor.

İşte bu yeniliklerden sadece birisi, Google Glass diye bilinen akıllı gözlük son bir yıldır sadece teknoloji kamuoyunu değil, bir çok kamu otoritesi ve regülatörleri de tartıştırıyor. Zaten, Google melek mi, yoksa şeytan mı tartışmaları yıllardır devam eden geleneksel bir tartışma haline gelmişti, şimdilerde Glass bu tartışmaya yeni bir cephe açmış durumda. Google Glass, henüz test aşamasında ve geliştiriciler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Henüz son kullanıcıya inmediği ve piyasada satılmadığı halde, bu ürünün karşıtları kampanyalara başladılar, bazı kamu otoriteleri şimdiden yasaklamanın peşine düştüler.

Amerikan Kongresi, Google Glass’ın vatandaşların özel hayatlarını ihlal etmesi konusundaki endişelerini dile getirdi ve bir bildiriyle Google’dan Glass ile bilgi toplama ihlallerine karşı nasıl bir koruma tedbiri aldığı ve gözlükte depolanan verilere üçüncü şahısların erişiminin kısıtlanıp kısıtlanmadığını sordu. Bir çok ülkede sırf Glass ile ilgili karşıt gruplar ve örgütler kuruldu. Bir çok restoran ve kulüp kapılarına ilan asarak mekana Google Glass’la girilemeyeceğini duyurdu. Gazetelerde ve dergilerde, bir yandan Glass’ın nimetleri anlatılırken, diğer yanda Glass’ın özel hayatın gizliliğini nasıl ihlal edeceğine dair zararları anlatıldı.

Google şimdilik akıllı telefondan fazlasını yapmıyor

Aslında Glass, akıllı bir cep telefonundan daha fazlasını (şimdilik) yapmıyor. Yüksek megapikselli HD seviyesinde çekim yapan cep telefonlarına nazaran çok daha düşük kayıt ve depolama imkanı sunuyor olmasına rağmen, gözlük olarak kullanılabiliyor olması endişeleri artırıyor. Aslında tek bir fark var: Glass takan birisinin, hiç bir şey yapmasına gerek kalmadan kafasını çevirmiş olduğu yönü kayıt edebilmesi ve kayıt sırasında herhangi bir kimsenin bunu farketmiyor olması. Yemek yediğiniz insanın Glass taktığını düşünün, mutlaka konuşmanızın kayıt altına alınacağı endişesi yaşarsınız, ya da bir şirket toplantısında Glass takan bir patron olduğunu hayal edin, tüm davranışlarınızı daha bir kontrollü yaparsınız ve dolayısıyla özgür iradeniz etkilenebilir. Glass’ın ne olduğunu bile bilmiyorsunuz, rahat konuştuğunuz veya davrandığınız bir ortamda kaydedilmiş olabilirsiniz, bu daha da kötü bir ihtimal.

Tüm bu tartışmaların ortasındaki ana konu: Özel Hayat. Özel hayatın gizli ve dokunulmaz olduğu, bir çok uluslararası belgede ve yerel hukuki düzenlemelerde yer almış. Bu kavramı kısaca, “bir kişinin hayatını minimum müdahaleyle yaşama hakkı” olarak özetlemek mümkün. AİHS 8. Maddeye göre bu hak; kişinin özel hayatını, yani aile ve ev hayatını, kişinin maddi ve manevi bütünlüğünü, onurunu ve şerefini koruduğu gibi; kişiyi olduğundan farklı göstermeyi, ilgisiz ve utandırıcı şeylerin açıklanmasını, özel görüntülerin izin alınmadan yayınlanmasını, kişi hakkında haklı görülemez konuşmayı, özel iletişimin kötüye kullanılmasını, kişi tarafından gizli olarak iletilmiş ve elde edilmiş bilgilerin izinsiz olarak açıklanmasını da engellemeye yöneliktir. Özel hayatın nerde başlayıp nerede bittiğine dair sınırlar net olarak çizilmemiştir.

Glass karşıtlarında ‘Stop the Cyborgs’

Glass karşıtları, özel hayatın gizliliğinin, etrafta dolaşan Cyborg (yarı insan, yarı robot) kılıklı kişiler tarafından fazlasıyla ihlal edileceğini ileri sürerek renkli ve dikkat çekici kampanyalara başladılar. Bu kampanyalardan birisi de. Bu kampanya, Glass ve benzerleri giyilebilir bilgisayar teknolojilerine dur denilmezse, her anımızın, her hareketimizin, her davranışımızın kayıt edilebileceği, takip edilebileceği, analiz edileceği bir topluma dönüşeceğimize dikkat çekerek, küçük elit bir grubun tasarladığı ve konrol ettiği teknokratik bir sisteme karşı insanların özgür seçimlerinin azalacağını iddia ediyor

Aslında özel hayat konusunda, özellikle Glass ile ilgili endişelenmek için artık çok geç. Nitekim, zaten sokaktaki MOBESE kameraları, şirketlerdeki kameralar, en yakınımızdaki arkadaşlarımızın ve ailemizin ellerindeki yüksek HD video çekebilen kameralar varken Google Glass tartışmaları çok anlamlı olmuyor.