yazarlar

01.11.2017 - 13:24

Büyük anlam boşluğu

Günümüzde tüm faydalı içerikler eşit düzeyde oluşturulmuyor. Markaların gerçekten kazandığı nokta ise anlam boşluğu dediğimiz şeye bir köprü kurmasıdır. Bağlamı olan bir içeriğin anlamı olan faydalı bir içerik sunduğuna inanıyoruz. Anlam boşluğu çoğu markanın gözden kaçırdığı bir alan çünkü süreci yalnızca fayda odaklı ele alıyor.

Büyük anlam boşluğu

İçeriğin zengin, bilginin ise zayıf olduğu bir toplumda yaşadığımız söylenir.  Hepimiz biliyoruz ki, internet erişimi olan herkes her şeyi online olarak yayımlayabilir. İçerik kaynağı olarak hakemli dergi ve yayınlara başvurduğumuz günler epey geçmişte kaldı. Bugünün içerik kaynakları arasında Wikipedia ve sınırsız sayıdaki blog yazıları gibi kullanıcıların oluşturduğu oluşumlar yer alıyor.

Elbette Wikipedia ve blog yazılarının hiçbir faydasının olmadığını anlamına gelmiyor.  Geçtiğimiz yıllarda markalar faydalı içeriklerin oluşturulması bakımından iyi bir iş çıkardılar.  O kadar iyi bir iş çıkardılar ki neredeyse pratik tüm ihtiyaçlarımıza ilişkin tüm içerikleri online olarak bulabiliyoruz. Bu düşük eşik, faydalı içerikleri birer ticari ürüne dönüştürdü ve bu yüzdendir ki öne çıkabilmek için içerik çıtasını yükseltmemiz gerekmektedir. Esasında yapılan araştırmalara göre de, pazarlamacıların yüzde 68’inin tutarlı bir entegre içerik stratejisi bulunmuyor.

Günümüzde tüm faydalı içerikler eşit düzeyde oluşturulmuyor.  Markaların gerçekten kazandığı nokta ise anlam boşluğu dediğimiz şeye bir köprü kurmasıdır.  Bağlamı olan bir içeriğin anlamı olan faydalı bir içerik sunduğuna inanıyoruz.  Anlam boşluğu çoğu markanın gözden kaçırdığı bir alan çünkü süreci yalnızca fayda odaklı ele alıyor.   Faydalılık hâlâ önemlidir ancak asıl değerli olan şey bir şeyin okuyucularınız için neden önemli olduğunu anlattığınız duygusal bağlantıda yer almaktadır. Bunu çeşitli yollara başvurarak yapabilirsiniz: Hikâye anlatımı ile videolar kullanarak, interaktif içerik ile ve uzman fikirlerinden faydalanarak. Derine inen ve anlattığı etkileyici bir hikâyesi olan içerikler nihai olarak kitleleri kazanacaktır.

İçerik artık en önemli şey olmayabilir.  Ancak anlamı olan bir bağlam için bunu iddia edebiliriz.

Dijital dünyaya ilişkin temel gerçeğin farkına varan Coca-Cola, pazarlama felsefesini yeniden tasarlayarak kreatif mükemmeliyetten içerik pazarlamacılığında mükemmeliyet eksenine oturtmuştur. Bu gerçek ise müşterileriniz ve takipçilerinizin markanıza ilişkin olarak sizin kendi başınıza gerçekleştirmeyi umduğunuzdan çok daha fazla hikâye, içerik ve sohbet yaratabileceğidir.

İçerik üretiminde Minecraft örneği

İçerik kapsamını kendi başınıza genişletmek son derece pahalı ve zordur.  Yakın zamanda yapılan bir araştırma ile yalnızca YouTube’da, markanın bahsinin geçtiği içeriklerin yüzde 99’ının marka tutkunları tarafından oluşturulduğunu ortaya koydu.

Bunu nasıl iyi bir şekilde başarabileceğinizi bulduğunuzda şirketlerin arzuladığı bu masrafsız ilgiyi elde etmeye bir adım daha yaklaşmış olursunuz.  Yılda bir gerçekleştirilen Minecraft konferanslarında genç Minecraft tutkunlarına Minecraft’ın nasıl oynanılacağından ziyade “Video Hazırlama 101” temalı ücretsiz atölyeler sunulmaktadır.

Eve döndüklerinde ne yapacaklar? Minecraft hakkında videolar yapacaklar. YouTube’da yer alan Minecraft’a dair neredeyse tüm videolar genç Minecraft tutkunları tarafından yapıldığını da dipnot olarak düşelim.

“Herkesin hayranlık duyduğu bir içeriğe sahip bir marka yaratmayı arzuluyorsanız, içeriğinize anlam katmanız gerekiyor.”