yazarlar

26.12.2016 - 12:13

Bankacılıkta kara ayna etkisi

Dizi seyretmek DNA’mıza işlemiş; türü, tarzı fark etmiyor. Özellikle dizilere erişimi kolaylaştıran platform sayısı arttıkça bu konuda konuşan sayısıda artıyor, herkes birbirine hangi diziye başladığını sorar oldu. Benim bir süredir kaçırdığım ve herkesin öve öve bitiremediği ‘Black Mirror’, nam-ı diğer ‘Kara Ayna’yı yakın zamanda baştan sona izleme imkânı yakaladım

black mirro bankacılık

“Black Mirror” dizisinin çok etkileyici olduğunu söylemem gerekir. Ancak dizi benim için çok sürükleyici değildi, sebebiyse 5 dakikada bir not alma isteğimdi. Bilmeyenlere için kısaca, her bölümü üzerine analiz yapılabilecek, her bölüm bittiğinde afalladığınız, bilim kurgu, dram, gerilim, gizem, komedi ve korku türlerini barındıran mükemmel bir İngiliz mini dizisi. Temel yaklaşımı distopya üzerine kurulu gerçek bir kara çalışma diyebilirim.

Peki, sadece bankacılık için bir Kara Ayna bölümü çekilse nasıl olurdu? Herkesin distopyası farklı, benim gözümde kısaca şöyle olurdu:

• Deneyim, yeni dönemin en önemli konusu. Artık dijitalleşme değil, deneyim yönetimi konuşacağız. Şu an en iyi deneyimi sunduğunu düşündüğünüz mobil bankacılık uygulamasını unutun. Hatta giyilebilirler olan gözlük ve saatte bankacılık yapma ihtiyacı da yok. Artık gözünüzdeki lensi tüm bankacılık işlemlerinizi yapabileceğiniz, baktığınız her yüzeyin ekrana dönüştüğü bir yere çevirebileceksiniz. Hatta parmağınızla sağa sola çekerek yaptığınız birçok jest tüm yüzeylerde yapılabilecek, arkadaşınızı seçip parayı üzerine bırakarak yollayabileceksiniz. Telefonların olmadığı bir dünyadan bahsediyoruz.

• Artık müşteri temsilcinizin uygunluğunu takip etmenize gerek yok. Onlar siz çağırdığınızda anında yanınızda olacaklar. Sadece görüntülü olarak değil, eğer, “Eski kafalıyım yüz yüze konuşmak istiyorum” diyorsanız yıllık 499 TL karşılığında, her ay üzerindeki chatbot sürümü artırılan bankacınız paranızı daha değerli kılmak için evinizde olacak.

2017’de platformlardan çok deneyimleri konuşacağız

• Bankacınızdan memnun değil misiniz? Tek yapmanız gereken uygulama dükkânı üzerinden kendisine düşük yıldız vermeniz. Bankacınızın performansını ne kadar sattığı değil, sosyal medya ve uygulama dükkânları üzerindeki notu belirleyecek. Psikolojik ödüllendirme sosyal medyanın belki de her sektördeki açılımı olacak.

• İş para olunca akla hemen güvenlik geliyor. Artık esas konu, bilgisayarınıza virüs girmesi değil. Arı büyüklüğündeki drone’lar bilgilerinizi çalmak için ATM’lerde veya farklı noktalarda sizi izliyor olabilir. Yeni hacker’lar belki AI tabanlı drone’lar olacak.

• Bonus kazanmak için alışveriş yapmanız da şart değil. Bonus’ları gittiğiniz dükkânlarda sağa sola bakarak kazanabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik Pokemon Go ile başka bir noktaya geldi, bu yeni dünyada fırsatları gözle toplamak çok mümkün.

Diziyi seyretmeyenlere daha fazla ipucu vermek istemem. Duyduklarınızın bir kısmı belki hoşunuza gitti, bir kısmı ise inanın benim bile tüylerimi ürpertiyor. 2017 yılı bunları görmek için erken olsa da hızlı adımlarla bu noktaya gidiyoruz. 2016 mobilin konuşulduğu bir yıl oldu; 2017 ise platformlardan çok tecrübelerin konuşulacağı yıl olacak. Kara Ayna’da bu konuda sizi düşündürecek yüzlerce nokta bulabilirsiniz