CİHAZLAR

Tuğba Yalçın | 01.09.2014 - 15:58

Luc Besson son filmi Lucy’yi Sony F65 ile çekti

Başrollerini Scarlett Johansson ve Morgan Freeman'ın paylaştığı Lucy filmi Sony F65 ile çekildi

Standart bir insanın, beyninin yüzde 10’unu kullanabildiği teorisinden yola çıkarak, bu oranın artması durumunda olabileceklerini anlatan filmin yönetmeni Luc Besson, çekimlerde Sony F65’i tercih etmesine neden olan en önemli özelliğin, renk doğruluğu ve ten renklerinin işlenmesi olduğunu ifade ediyor.

Yaptığı değerlendirmeler sonucunda Lucy’yi Sony CineAlta F65 ile çekmeyi tercih eden Luc Besson, Sony F65 ile yapılan deneme çekimlerinin, testlerde kullanılan diğer kameralara göre daha üstün bulduğunu; kendisini çeken en önemli özelliğin, renk doğruluğu ve ten renklerinin işlenmesi olduğunu ifade ediyor.

Uzun yıllardır Luc Besson ile birlikte çalışan görüntü yönetmeni Thierry Arbogast, F65’i kullanarak 4K çekim yaptıklarını anlatıyor: “Filmin hazırlık aşamasından itibaren ben hep Luc’un filmi 4K olarak çekmesi için ısrar ettim. O zamanlar ilk 4K ekranlar ve televizyonlar görünmeye başlamıştı.” Arbogast ayrıca, “Birkaç özel efekt için yüksek hızlı çekim yaptık. Kaydırma sorunlarını önlemek için 100 fps’te ve 45 dereceye kadar çok hızlı enstantane hızlarında kalabalık çekimler yaptık. Bu noktada kameranın hassasiyeti bana çok yardımcı oldu. Çekimlerin bir kısmını, gün ışığını yeniden yarattığımız bir stüdyoda yaptık. Güneş etkisi için 24 kW HMI aydınlatma, 250 m2’lik bir seti kaplaması için arka planda iki adet 18 kW HMIs aydınlatma ve tam diyafram kullandım. Daha az hassasiyete sahip bir kamerayla bunu asla başaramazdım.” diyor.