PLUS

Sedef Sezgin | 27.01.2014 - 16:11

Google’daki arama sonuçlarıyla ilgili bilmeniz gereken 5 sır

Bazı anahtar kelimeler Google'ın karşımıza sürpriz sonuçlar çıkarmasına sebep olabiliyor.

Google, sürprizlerle dolu bir arama motoru. Bazen Google’da arama yaparken kullandığımız kelimeler beklemediğimiz sonuçlarla karşılaşmamıza sebep olabiliyor. İşte onlardan bazıları

Atari Breakout 

Google’da arama kutucuğuna “atari breakout” yazıp görsellerde arama yaptğınızda ekran bir anda atari ekranına dönüşüyor ve retro oyunlardan topla blok parçalama oyununu oynamanız mümkün oluyor. Denemek için tıklayın

 

Do a barrel roll

Türkçe’de “360 derecelik dönüş” anlamına gelen “do a barrel roll” cümlesini Google’a yazdığımızda arama sonucu olan sayfa kendi çevresinde 360 derecelik bir dönüş yapıyor. Denemek için tıklayın. 

 

Legoland

Google’ın gizemli sürprizlerinden biri de arama kutusuna Google Maps’te arama kutusuna Legoland California yazdığınızda haritada Legoman’in belirmesi. Kennedy Space Center’a gittiğinizde ise Google Maps’in Pegman ikonunun yerini bir astronot ikonu alıyor.

 

Anagram 

Google’da arama kutusuna Türkçe’de “harflerin yerini değiştirme” anlamına gelen anagram yazıldığında Google anagram kelimesinin çevrilmiş hali olan nag a ram kelimesini öneriyor.

 

Zerg Rush 

Bir video oyun terimi olan ve yoğun saldırı anlamına gelen “Zerg Rush” kelimesini Google arama kutusuna yazdığınızda aşağı dökülen yuvarlaklara Google arama sonuçlarına saldırı yapıyor. Yuvarlakları mouse’unuzla hedefleyip vurabiliyorsunuz. Denemek için tıklayın.

 

Kaynak: BuzzFeed