CİHAZLAR

sezinersan | 22.10.2014 - 18:21

“Google Glass için eve dönmem ama onu özlerim”

Google Glass'ın sıkı bir kullanıcısıyla Glass'ı yakın merceğe aldık. "OK Glass, read the interview!" *Glass'a 'OK Glass' diyerek ve sonrasında yapmasını istediğiniz aktiviteyi söyleyerek komut veriyorsunuz. Anladığı dil şimdilik İngilizce. (OK Glass, röportajı oku)

Dergide Google Glass’ı deneyimleyen biriyle Glass’ı yakından ele almak istiyorduk. Google Glass tam olarak ne işe yarıyor diye. Her şey şansımın iyi gitmesiyle oldu.

Herkes Akmerkez’de dolaşan bir Google Glass kullanıcısından bahsediyordu. Onunla ilk kez yemek katında karşılaştım ve bu şekilde Google Glass’ı yakından görebildim. Yemek yerken yanına gittim tanıştık ve dergiye röportaj vermeyi kabul etti. Bahsettiğim bu kişi Andrew Howe. Veri mimarı olarak çalışıyor. Romantik bir hikayesi var aslında Howe’un. ABD’de bir Türk kızına aşık oluyor; buraya birlikte dönüyorlar. Andrew da işlerini ona göre ayarlıyor ve evleniyorlar. Küçük bir kızları var.

Google Glass’ı ne zaman keşfettin?

İlk duyurusu yapıldığı zaman satın almayı istedim. Explorer programının ilk safhasında Glass’ı isteyenlerin, Glass’ı neden istediklerini anlatan bir yazı yazmaları gerekiyordu. Ayrıca Google’ın bu programa neden sizi seçmesi gerektiğini de açıklayan bir metin yazmak gerekiyordu. Glass kullanıcısı olmayı belirleyen bu safhada ben alıcı olamadım.

Bu program bittiğinde, daha çok katılımcıya açılan başka bir program tanıttılar. Yine birtakım sorular soruldu, Google Glass’ı neden istediğinizi ve Google Glass’ı aldığınızda ne yapmak istediğinize dair.

Oldukça pratik bir web formu doldurdum. Onların bir takım kriterleri vardı. Tam olarak ne bekliyorlardı bilmiyorum tabii. Formu doldurup; kriterleri de karşıladığınızda Google’dan bir davetiye alıyorsunuz. Glass davetini kabul edip etmeyeceğinize dair karar vermeniz için size bir hafta süre veriliyor. Bu kriterlerden biri ABD’de ikamet etmekti.

Daveti kabul etmek için de ABD’de ikamet ettiğinizi kanıtlamanız gerekiyordu.

Artık İstanbul’da yaşadığım için bu formu doldurmak için farklı bir araç kullanmam gerekiyordu. VPN ile ABD’deki sunucuya bağlandım ve o şekilde formu tamamlayabildim.

Google Glass kullanıcısı olarak bir gününüz nasıl geçiyor? Gözünüzü açar açmaz Google Glass’ı takıyor musun?

Neredeyse öyle. Hatta eşim Google Glass ile uyuduğumu söyleyerek benimle dalga geçiyor. Ama bu doğru değil. Google Glass’ı çoğu zaman kullanıyorum. Google Glass’ı akşamları şarj ediyorum. Sabahları da işe gitmek için uyandığımda Glass’ı takıyorum.

Google Glass’ı Türkiye’de rahatça kullanabiliyor musun? İnsanların tepkisi nasıl?

Kişiden kişiye değişiyor diyebilirim. Kimileri gerçekten çok garip davranıyor. Kimileri, ki onlar da arkadaşım ya da ofisten birileri oluyor, benimle Google Glass yokmuş gibi konuşuyor. Ama ne yazık ki bu şekilde tepki veren kişilerin sayısı diğerlerine göre oldukça az. Aslında Glass ile ilgili bir şey bilmiyorlar. Ama o yokmuş gibi davranmaya devam ediyorlar.

Kendini tehdit altında hissedenler de var. Ancak onların sayısı oldukça az.

Türkiye’de insanların çoğu, eğer bir genellemeye gidecek olursam ki ABD’de de durum böyle, Google Glass’a bakmak istiyor ve gözlerini ayırmadan Glass’ı inceliyor.

Google Glass olmadan dışarı çıkmayı garip buluyorum. Çünkü kimse bana bakmıyor (Gülüyor).

ABD’de Google Glass kullanıcılarına saldırılar düzenleniyor

Bazı kamu alanlarında insanlar, Google Glass’ı gördüklerinde kendilerini tehdit altında hissediyor. “Seni, haberin olmadan kayıt altına alıyor olabilirim” düşüncesiyle tedirgin oluyorlar. Ben bu yaklaşımı anlamsız buluyorum. Çünkü herhangi bir kamera ile görüntü kaydı alabilirsiniz. Örneğin, cebinizde çok ucuz bir fiyata satın aldığınız kalem görünümünde bir kayıt cihazı taşıyor olabilirsiniz. Üstelik kullandığınız bu kamera da yüksek kaliteli (HD) çekim yapan kamera olacaktır. Tüm gün boyunca her şeyi her şekilde kaydedebilirsiniz. Yani böyle bir imkânınız bulunuyor. İnsanları tedirgin edecek o düşünceyi aptalca buluyorum. Bu yüzden tedirgin şekilde tepki veren insanları aptalca buluyorum. İnsanların elinde kamerası olması; senin görüntünü kaydediyor anlamına gelmiyor.

Bu küçük bir örnek. Ancak insanlar farkında olmadan kayıt altına alınabilecekleri için tedirginlik duyuyor olabilirler…
Google Glass’ın aktif olduğunu ışığı yandığında anlayabilirsin. Bunu engelleyecek herhangi bir Google Glass fonksiyonu da bulunmuyor.

Google Glass’ı bir gün boyunca nasıl kullanıyorsunuz? İşte, sosyal hayatınızda nasıl bir öneme sahip?

Google Glass’ı iş veya sosyal hayat özelinde kullanmıyorum.

Örneğin iki yaşındaki kızımın doğum gününde Google Glass’ın avantajlı yönünü kullanıyorum. Diğer tüm anne babalar anı yakalamak için ellerinde cihazlarıyla dolaşıyorlar. Bu şekilde aslında anı tam olarak yaşayamıyorlar. Glass, bu noktada bana “o an”ı deneyimlememi sağladığını söyleyebilirim. Tek yapmam gereken ise Google Glass’a komut vermek: “OK Glass, record a video” (Glass, videoyu kaydet). Böylelikle kızımın doğum gününü de kaçırmadan izliyorum. Ekranlara bakarak vakit kaybetmiyorum. Hem o an orada oluyorum hem de kayıt alabiliyorum. Yaşamım daha kaliteli hale geliyor.

Glass’ın bir diğer kolaylaştırıcı özelliğiyse; her şeyi yalnızca “ses”i kullanarak yapabilmem. Yapmayı istediğim her şeyi bir anlamda konuşarak halledebiliyorum. Örneğin seninle konuşurken; eşimden gelen anlık mesajı yanıtlayabilirim. Yalnızca Glass’a “OK Glass, reply” (OK Glass, mesajı yanıtla) demem yeterli. “Seni beş dakikaya arayacağım” diyorum. O da eşime iletiliyor. Böylelikle sohbeti bölmeden mesajı gönderip; konuşmaya devam etmiş oluyorum.

Google Glass olmasa bunu rahatlıkla yapamazdım. Çoğu kişinin yaptığı da bu oluyor: Ekranlara gömülüp; o anda yanında olan kişilerle iletişimi koparıyor. Yanındakilerin de dikkati kayboluyor.

Google Glass’ın sıklıkla kullandığım bir başka özelliği de şu: Örneğin kızımla dışarı çıktığımda, parka gittiğimde Glass’a “fotoğrafı çek ve sosyal medyada paylaş” veya “eşim Eylem’e fotoğrafı gönder” diyorum. Böylelikle kızımla vakit geçirirken; o andan kopmuş olmuyorum hem de o anı rahatça fotoğraflayabiliyorum. Gerçek zamanlı olarak da bu deneyimi diğerleriyle paylaşabiliyorum.

Peki bu özellik size sunulan bir şey mi? yani sesle okumasını mı istersin ya da aramasını mı?

Her ikisini de bana sunuyor. Gözlüğün arkasında bir hoparlör var ve bu şekilde duyabiliyorum. Bulunduğum yer çok gürültülü olmadığı müddetçe rahatlıkla duyabiliyorum. İhtiyaca göre; kulaklık da kullanılabilir.

Google Glass kullanıcıları için glasshole” diyorlar. “Glasshole” söylemi hakkında ne düşünüyorsun?

Telefonları olan insanların birbirine Phonehole dediğini pek duymuyorsunuz. Komik buluyorum bu tepkileri.

Google Glass’ı içerik üretim, paylaşım ve tüketimi anlamında nasıl değerlendirirsin?

Puanlama yapacak olursam Google Glass için çok yüksek puan veremem. Google Glass’ın henüz güçlü bir uygulama ağı bulunmuyor. Glass için hala beta sürümünde olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu benim satın alma nedenim değil. Şu anda Google Glass’ın bana ne sağladığına bakarak değil; gelecekte bana neler sunabileceğini düşünerek satın aldım.

Google Glass, paylaşımı kolaylaştırıyor. Akıllı telefonda yapabildiğim şeylerin yapımını daha kolay bir hale getiriyor.

Google Glass’ın beğendiğin, beğenmediğin özellikleri neler? Sizce ne gibi eksiklikleri var?

Ses tanıma özelliğini beğeniyorum. Dokunarak da kullanabildiğim bu cihazı yalnızca komut vererek kullanabiliyorum. Glass’ı açmak için dokunmama gerek kalmıyor; kafamı yukarı kaldırdığımda, ekran açılıyor.

İnternete bağlanabildiğim her yerde Wi-Fi ve bluetooth özelliği ile Glass’tan internete bağlanabiliyorum. Bu da benim sevdiğim özellikleri arasında.

Pil ömrünü yetersiz buluyorum. Akıllı telefona göre daha kötü bir performansa sahip. Google Glass’ı her gün şarj etmek durumunda kalıyorum.
Bluetooth özelliği telefonla gözlüğün entegre çalışmasını sağlıyor. Telefona arama geldiğinde Google Glass’da yanıtlayabiliyorum. Google Glass’a birini araması (telefondan) için komut verebiliyorum ancak bu özellik yalnızca ABD için geçerli. Burada geçersiz. Örneğin eşimi aramak istediğimde bunu gerçekleştiremiyor; çünkü ülke kodunu tanımlayamıyor.

Hangi uygulamaları kullanıyorsun?

Voice Search, Pics and Videos, Instant Messenger, e-mail ve Evernote.
Google Glass Android işletim sistemine sahip. Donanım farklı olduğu için tüm Android uygulamalarıyla uyumlu değil. Google Glass’ın oldukça küçük bir ekranı bulunuyor. Diğer telefonların ekranı gibi değil. Glass’a uyumlu uygulamaların olması gerekiyor.

Google Sky Map uygulamasını örneğin Google Glass’tan takip etmesi oldukça eğlenceli. Bir süredir Android’de olan uygulamada telefonunuzu istediğiniz herhangi bir yere tuttuğunuzda uzayı görebilirsiniz. Bu uygulama Google Glass’ta da yer alıyor.

Glass’a yalnızca “OK Glass, Explore the sky” (OK Glass, gökyüzünü keşfet) demem yeterli. Google Glass’ınızı istediğiniz noktaya tuttuğunuzda uzayda yıldızları rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.Herhangi bir nesneye odaklandığınızda, size uzayda yer alan yıldız hakkında bilgileri okuyor. Hatta Ay’ın nerede olduğunu da gösteriyor.

Yapılan bir araştırma katılımcılarının yüzde 80’i cep telefonu için eve geri döneceklerini söylediler. Sizin için bu durum nasıl? Google Glass için eve döner misiniz?

Belki. Nereye gideceğime, ne kadar uzakta olduğuma bağlı olarak değişir. İşe geldiğimde Google Glass’ı unuttuğumu fark etsem; muhtemelen bunun için eve dönmem. Ama özlerim.

Benim sıralamamda da ilk olarak akıllı telefonum yer alıyor. Sonra Cüzdan. Çünkü paraya ihtiyacım var. Sonra sadece işe gidiyorsam Glass.