SOSYAL AĞLAR

Tuğba Yalçın | 04.02.2014 - 16:53

Facebook’un ilk çalışanlarının şimdiki görevleri

Şu an Facebook’ta görev almasalar da şirkette iz bırakan isimler acaba şu anda ne yapıyor?

Facebook’un başarısının arkasındaki Mark Zuckerberg, Sean Parker ve Eduardo Saverin gibi kült isimleri tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Bir de Facebook’un kurulduğu günden itibaren fotoğraf uygulaması, arkadaş etiketleme ve hatta Facebook’un mavi beyaz tasarımı bu isimlere ait. Artık Facebook’ta görev almasalar da bu isimler teknoloji devlerini yönlendirmeye devam ediyor.

İşte Facebook’un ilk 10 çalışanının şimdiki görevleri

Mark Zuckerberg
Facebook’un kurucusu sitenin mavi tasarımından sorumlu. Çünkü renk körü olan Zuckerberg yeşil ve kırmızıyı ayırt edememesi nedeniyle Facebook için mavi rengini seçmiş. 2004’ten beri Facebook’un başında olan Zuckerberg görevini başarıyla sürdürüyor.
(Kaynak: CNN)

Dustin Moskovitz
Facebook’un ilk CTO’su olan Dustin Moskovitz 2004 – 2009 yılları arasında görev aldı. Şimdilerde Asana’nın Eş Başkanı olan Moskovitz Zuckerberg’in de oda arkadaşıydı. İki arkadaş beraber California’ya taşınarak Facebook’ta çalıştı. (Kaynak: LinkedIn, Forbes)

Eduardo Saverin
2004’ten beri Facebook’ta çalışan Eduardo Saverin Facebook’un ilk CFO’Su. Aynı zamanda kendisi Melek yatırımcı. (Kaynak: LinkedIn)

Gilles Mischler
2005 – 2010 yılları arasında Facebook’ta mühendislik yapan Mischler artık hünerlerini Nokia’da Network Mühendisi olarak gösteriyor.
(Kaynak LinkedIn)

Scott Marlette
2005 – 2010 yılları arasında Facebook’ta Mühendis ve Ürün Müdürü olan Marlette ‘Facebook Photo’ uygulamasının yaratıcısı. Şimdiler de ise Marlette Idea Man’de Kaptan Pilot olarak görev alıyor.
(Kaynak: LinkedIn, Flickr)

Dan Neff
2005’te Facebook’ta kısa süre Yazılım Mühendisi olarak görev almış olan Dan Neff şimdilerde ise Adobe Systems’de Operasyon Lideri olarak görev alıyor.
(Kaynak: LinkedIn)

Aaron Sittig
2005’ten beri Facebook’ta görev alan Sittig Dizayn Strateji Lideri olarak görev alıyor. Sittig Facebook’ta arkadaş etiketleme konseptinin yaratıcısı.
(Kaynak: LinkedIn, The Facebook Effect, Gigaom)

Taner Halıcıoğlu
2004-2009 arasında Facebook’ta Operasyon Mühendisi olan Taner Halıcıoğlu Facebook’un donanımını yarattı denebilir. Şimdilerde ise Halıcıoğlu Battle.net at Blizzard Entertainment’ta Baş Güvenlik Mühendisi olarak görev alıyor.
(Kaynak: LinkedIn, UCSD)

Nick Heyman
2005-2007 yılları arasında Facebook’ta görev almış olan Nick Heyman Operasyon Direktörüydü. Şimdilerde ise Heyman Twitter’da Operasyon Müdürü olarak görev alıyor.
(Kaynak: LinkedIn, Force10 Networks)

Naomi Gleit
2005 Nisan ayında Facebook’ta görev almış olan Naomi Gleit Ürün Müdürü’ydü. Şimdi ise N/A’de çalışıyor.
(Kaynak: LinkedIn, Newsweek)

Kaynak: Businessinsider