CİHAZLAR

Sedef Sezgin | 05.02.2014 - 14:30

Bitcoin cüzdanlarınız yalnızca sizin kalp atışınızla açılacak

Nymi adı verilen bileklikler kişinin benzersiz kalp atışı sesini hafızasına alarak Bitcoinleri koruyacak.

Dijital para birimi Bitcoin’in internet ortamında korunmasıyla ilgili güvenlik  problemleri yatırımcıların ve Bitcoin sahiplerinin canını sıkıyordu. Kanada’dan bir girişim şirketi Nymi adı verilen bilekliklerle, bitcoinlerinizi güvende tutmanızı sağlayacak bir atılım yapmaya hazırlanıyor.

Nymi adı verilen bileklikler kişinin kimseyle benzer özellik taşımayan kalp atışı sesini hafızasına alarak, Bitcoin cüzdanını kalp atışı sesiyle açmanızı ve kapamanızı sağlıyor. Nymi’nin yaratıcısı olan Bionym şirketi, kişilerin kalp grafiğinin taklit edilmesinin çok zor olduğunu, bu yeni buluş sayesinde şifrelere gerek kalmayacağını belirtiyor.

79 dolar satış fiyatıyla piyasaya çıkması planlanan ürünle birlikte kişilere özel Bitcoin cüzdanı da geliyor. Nymi’yi kaybederseniz bitcoinlerinize erişimi kaybetme riski bulunuyor. Ancak cüzdan şifrenizi offline bir cihazda yedeklemenizi de sağlayacak. Nymi, karakteristik kalp atışı ritmini kaydettiği için, kalp atışlarınızın hızından bağımsız olarak her durumda şifreyi okuyabilecek.